Škoda, Marie

24. března 2012 v 12:58 |  Rok -2011-
Přestože se nikdy nestala Zlatou slavicí, lidé mají Marii Rottrovou pořád stejně rádi. O to víc je mrzí konec její kariéry.

na tour 2011 s Marií vystoupili její kolegové a přátelé

Marie se narodila v Ostravě - Hrušově do muzikantské rodiny. Tatínek byl sbormistr a varhaník, maminka zpívala v kostele. Po maturitě na jedenáctiletce nastoupila jako úřednice do spořitelny a současně účinkovala na čajích se skupinou Majestic. V té době lačně poslouchala (a napodobovala) Arethu Franklin, a tak se také jí začalo časem obdivně říkat Lady Soul. Pak spojila svoji budoucnost se skupinou Flamingo.

Mimochodem, podobnost názvů Flamingo a Flamengo způsobila na Pragokoncertu dvakrát (záměrný?) přehmat, kdy agentura odeslala místo ostravské skupiny pražské máničky napřed na prestižní bigbítový festival do Helsinek (což se docela hodilo) a pak na setkání komunistických bossů do Varšavy (což se dost nehodilo). Na přímý Brežněvův zásah bylo odtud Flamengo vyexpedováno vy expedováno rovnou do ruzyňských cel. Nedlouho poté přestalo existovat Marie nejdřív excelovala ve Flamingu v trojici s Hanou Zagorovou a Petrem Němcem, později sama. Jejího nesporného talentu si všimla i televize. Za zmínku Pořady Ahoj, Marie!
stojí slovenský muzikál na skvělou hudbu Deža Ursínyho Neberte nám princeznú (s Mirem Žbirkou a Marikou Gombitovou), a především dvaadvacet dílů "jejího" Divadélka pod věží.

Marie měla štěstí, že byla vždy obklopena skvělými muzikanty a rádci, takže z jejího kvalitního repertoáru nevybočovaly žádné úlety. Také texty jejích písniček byly vždy na vysoké úrovni. Není divu, když pro ni psali Jaroslav Wykrent, Jarek Nohavica, Jiřina Fikejzová a další mistři pera. "Maminka mi fandila, ale tatínkovi se muzika, kterou jsem dělala, nelíbila," svěřila se Marku Ebenovi Na plovárně. "Až Wykrentovu Lásku si zamiloval, a preludoval ji dokonce v kostele. Ale nikdy mi neřekl, že se mu to líbí," hořce se usmála.

V roce 1985 se Marie Rottrová přestěhovala z Ostravy do Prahy. Z prvního manželství vala má syny Víta a Martina - dnes producenta a muzikanta. O Martinovi, který s ní jeden ta m čas hrál v kapele, dokonce tvrdila, že společně s Radkem Pastrňákem (jenž později založil skupinu Buty) byli nejlepšími kytaristy, kteří ji kdy doprovázeli. Po roce 1989 měla zdravotní problémy a na několik let přestala zpívat. V té době se podruhé vdala a přestěhovala za manželem do Německa. Když se rozešli, musela se chtě nechtě ke zpívání vrátit.

V roce 2001 zaznamenala s albem Podívej, které jí produkovala dvojice Sázavský - Vřešťál ze skupiny Neřež (jež ji i doprovázela), nevídaný comeback. Následovaly zlaté a platinové desky. Těsně po dovršení sedmdesátky však oznámila, že se po šňůře Vše nejlepší tour 2011 už na jeviště nevrátí. Škoda. Posluchači si ji budou pamatovat jako skvělou zpěvačku a příjemnou a krásnou ženu. A taky její písně, z nichž udělala hity: Kůň bílý, Řeka lásky, Lásko, Markétka, To mám tak ráda, S tím bláznem si nic nezačínej (s Pavlem Bobkem), Lásko voníš deštěm (kterou sice proslavila skupina Black Sabbath, ale Marie ji nezpívá o nic hůř než Ozzy Osbourne), Měli jsme se potkat dřív a Ten vůz už jel. Ještě jednou škoda.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.