Říjen 2011

VIDEO: Marie Rottrová začala chodit na hodiny zpěvu!

28. října 2011 v 12:48 Rok -2011-
30.9.2011

V pátek ráno přišla do studia Impulsových posnídat úspěšná česká zpěvačka a dáma s velkým D. Marie Rottrová mluvila o vztahu s mladším mužem, práci, rodině a hlavně o chystaném turné. To by mělo být poslední. Bude to pravda?

VIDEO -ZDE-

Marie Rottrová chce mít v budoucnu konečně prázdný pracovní diář

28. října 2011 v 12:03 Rok -2011-
27.9. 2011

Marie Rottrová ve studiu ČRo 2 - Foto: Elena HorálkováMarie Rottrová ve studiu ČRo 2

Hodinka před úterním polednem (27. září) patřila rozhovoru s Marií Rottrovou, skvělou zpěvačkou, která před nedávnem ohlásila svůj odchod z koncertních sálů. Hostitelkou jí byla Marie Retková.

Rádio na vlně pohody ... Marie Rottrová zve k poslechu Českého rozhlasu 2 - Praha - Foto:  Český rozhlasRádio na vlně pohody ... Marie Rottrová zve k poslechu Českého rozhlasu 2

Charismatická zpěvačka s nezaměnitelnou barvou hlasu. (Nejen) taková je Marie Rottrová. Před nedávnem ohlásila svůj odchod z koncertních sálů, ohlásila ale také, že se chce s lidmi na posledním turné náležitě rozloučit. "Na tyto poslední koncerty se moc těším, ale je zde velké ALE. To představuje skutečnost, že jde o zavazující turné, které bude probíhat v mnoha velkých českých, moravských a slezských městech. Je opravdu veliké. Mám hodně milých a vzácných hostů. Je to ale také doba plískanic a chřipek. Hlavně tedy doufám, že budu zdravá. Rozhodně si to ale chci užít. Chci se náležitě rozloučit," řekla Marie Rottrová.

Jaroslav Wykrent na křtu alba Marie Rottrové (z www.marierottrova.cz) - Foto: Jan LingerJaroslav Wykrent na křtu alba Marie Rottrov

Rozhodnutí odejít z koncertních sálů jí prý trvalo půl roku. "Rozhodla jsem se, že už chci mít prázdný diář. Chci si kdykoli zajít za svými přáteli, do kina či divadla. To už roky nemohu. Samozřejmě, že neodejdu zcela. Už jsem slíbila nějaké hostování jako např. Pavlu Bobkovi. Ale už prostě nechci koncertovat, nechci mít série koncertů tak, jak tomu bylo v posledních letech."

Každý z koncertů posledního turné by měl trvat asi 2,5 hodiny. "Budu zpívat dvě nové písničky z posledního CD, pak to budou melodie, které jsem dlouho nezpívala a také musím dát prostor svým hostům. Vystoupí Jaroslav Wykrent, Petr Němec z Fleminga, Petr Spálený, téměř celá skupina Neřež a další a další." Poslední koncerty produkuje její syn Vítek. "Poslední dva měsíce jsme doslova prohádali. Jsou to ale produktivní hádky, ze kterých vždy něco pozitivního vzejde. Člověk se prostě někdy musí pohádat, aby z toho něco kladného vzešlo."

Marie Rottrová zavzpomínala na náročné chvíle na jevišti - Foto: Šárka ŠevčíkováMarie Rottrová zavzpomínala na náročné chvíle na jevišti

Marie Rottrová, v souvislosti s posledními koncerty, vydává sérií 17 CD, která mapují celou její pěveckou kariéru a které dostalo název "Co mám, to dám". Najdeme zde prý i různé bonusy jako např. vánoční varhanní koncert tatínka M. Rottrové. Celkem nazpívala více než 600 písniček. Kterou má ale nejraději? "Vždy tu nejnovější. Tu si ráda pozpěvuji a těším se na reakce posluchačů. Vždy se ale na koncertech ráda vracím k písničce *Lásko, voníš deštěm* a vlastně ke všem dalším od Jaroslava Wykrenta. Moc mám ráda i texty Jiřiny Fikejzové. Textař by měl zpěváka dobře znát. Mít o něm představu, pak mu může psát písně tzv. přímo na tělo. Zajímavé je, že to ale neplatí na 100%. Např. Zdeněk Borovec mě asi moc dobře neznal, ale také mi dokázal napsat písničky přímo na tělo. Nějak se do mě dokázal vcítit."

Marie Rottrová
Vystudovala gymnázium a tři roky pracovala v ČS spořitelně.
V letech 63 - 69 byla v domácnosti a amatérsky zpívala s rockovou skupinou Samuel, poté se soulovou skup. Majestic. Po r. 69 se vydala na profesionální dráhu se skupinou Flamingo, od r. 89 vystupuje sólově.
R. 85 se přestěhovala z Ostravy do Prahy, po sňatku v roce 1988 žila v Německu. Nyní bydlí opět v Praze a chová fenku Dusty. Za dobu svého působení u hud. vydavatelství stačila vydat 18 LP a 65 SP.
Roku 1976 a 1981 byla časopisem Melodie vyhlášena za Zpěvačku roku.
Za svůj pěvecký vzor udává Arethu Franklin.
zájmy: četba, divadlo, vaření
Zdroj: ofic. stránky M. Rottrové


Nestárnoucí Rottrová (70): Nahá nevypadám špatně

28. října 2011 v 11:40 Rok -2011-
2.10.2011

Marie Rottrová vypadá v sedmdesáti neuvěřitelně dobřeMarie Rottrová vypadá v sedmdesáti neuvěřitelně dobře

Poslední koncerty Marie Rottrové (69). První dáma českého soulu odchází ze scény a nechává volné pole působení mladším zpěvákům a zpěvačkám. Proč odchází? V čem chodí doma nejraději oblékaná, co ráda pije, bude se ještě vdávat a proč by se nikdy nenechala fotit nahá? O tom všem si povídala s Bleskem.

Od 19. 10. 2011 se vydáváte na svoji poslední koncertní šňůru, která se bude jmenovat Všechno nejlepší tour. Jak se na ni těšíte?
"Těším se na ni moc."

Všechna vystoupení budou ve sportovních halách. Vyhovuje vám ten velký prostor?
"Já miluji velké prostory. Bude tam obří aparatura, monstrózní světla, všechno veliké, jenom já budu malá." (smích)

Je velký zájem o lístky?
"Třeba ČEZ Arena v Ostravě pojme nějakých 7000 lidí a prodáno je už přes šest tisíc lístků. Bratislava je prodaná, Zlín taky a koncert v Brně už je skoro také vyprodaný. Na nezájem si nemůžu stěžovat."

Proč jste se rozhodla ukončit svou kariéru?
"Tohle rozhodnutí ve mně nějakou dobu uzrávalo. Přispěl k němu i fakt, že v listopadu budu mít 70 let a můžu tak udělat krásnou tečku za svým 40letým působením na české hudební scéně. Navíc si myslím, že v tomhle věku je rozumné odejít."

A kdyby pro vás někdo složil skvělou písničku…
"Tak ji natočím, ale už nebudu vystupovat."

Po tomto posledním turné máte ještě dva koncerty. Jak to?
"To jsou dva přeložené koncerty. Měla jsem je odehrát v září, ale nemohla jsem, takže jsme to přeložili na prosinec."

Tzn., že v Poličce v Tylově domě 17. 12. 2011 si vás budou moci lidé užít úplně naposledy?
"Ano."

Škoda. Kromě jedinečného zpěvu totiž ohromujete fanoušky i svým elegantním vzhledem, noblesním vystupováním a vybraným vkusem v oblékání. Tak mě napadá. Nosíte někdy tepláky?
(smích) "Nosím doma tepláky, ale pěkné. Nikdy nechodím ošklivě oblečená. Ani v soukromí."

Takže v potrhaných a špinavých věcech vás nezahlédne ani nejbližší rodina?
"To určitě ne. Na to jsem háklivá."

Sledujete módu?
"Sleduji. Nechávám se jí zčásti ovlivňovat, ale ne úplně, protože mám ráda klasiku. Pravidelně si ovšem několik moderních věcí do svého šatníku pořizuji. Hlavně boty."

Rottrová odzpívá pár posledních koncertů a šmitec
Rottrová odzpívá pár posledních koncertů a šmitec

Kolik máte párů bot?
"Moc ne. Když spočítám letní, zimní a kozačky, tak mám asi 20 párů."

Co se týče vašeho vzhledu, tak se netajíte tím, že jste podstoupila drobné plastické operace. Jaké?
"Nechala jsem si operovat víčka a také jsem si nechala vypnout krk."

Jiné úpravy vás nelákají? Třeba plastika prsou?
"Proč? Já mám pěkná prsa a jinak jsem se sebou spokojená."

Takže kdyby vám dal někdo nabídku, abyste nafotila akty. Šla byste do toho?
"To určitě ne. Nevypadám špatně, ale proč by se měl na mě dívat někdo cizí?"

Jistě. Nadšený by z toho nebyl ani váš partner podnikatel Milan Říha. Kde jste se seznámili?
"Potkali jsme se před pár lety v užší společnosti. Přinesl mi kytku k narozeninám za sebe a za jeho tehdejší ženu. Když se pak asi po roce rozešli, tak se mi ozval. Mně se do vztahu moc nechtělo. Zvykla jsem si být sama, ale on byl sympatický a vytrvalý, a tak se mi jeho zájem časem začal líbit."

Dvě manželství už máte za sebou. Budete se vdávat i potřetí?
"S Milanem spolu bydlíme, ale nevím, jestli naše soužití stvrdíme písemně. Občas téma sňatku naťukneme, ale říkáme si, že nám je spolu dobře i bez něho."

Takže si nemyslíte, že je svatba nutná?
"V našem věku už to není podstatné. Myslím, že důležité to je u mladých, kteří zakládají rodiny."

Váš přítel je o 16 let mladší. Nevadí vám ten rozdíl?
"Zatím to ani fyzicky, ani mentálně nepociťujeme."

Máte nějaký zlozvyk?
"Hrozně ráda komentuji nahlas věci, které zaslechnu v rádiu nebo v televizi."

U televize se dobře relaxuje se sklenkou alkoholu. Jste spíše vinař, nebo pivař?
"Raději mám plnější červené víno."

Otevřete si doma někdy i lahváče?
"Jó. Když v neděli vařím velký oběd, tak si ráda otevřu pivo. Mám ho postavené na lince a vždycky si trochu upiju, abych se osvěžila."

Takovým osvěžením jsou pro zpěvačku jistě i nové písně. Karel Gott říká, že po něm lidé chtějí na koncertech pořád ty staré hity. Jak je to u vás?
"Stejné."

To je zvláštní. Natočíte opravdu krásné melodie a nikdo je nechce slyšet. Čím myslíte, že to je?
"Já myslím, že za to mohou rádia, která neustále pouštějí to samé. Před dvěma lety jsem natočila nové CD. Jsou tam krásné písničky, ale oni vysílají z toho alba jenom jednu jedinou. Žaluzie. Kvůli neochotě hrát nové písně je lidé neznají, a když je na koncertě začnu zpívat, tak je sice přetrpí, ale už se těší na ty známé hity. I když já sama vím, že "Dramaturgie koncertu je velice důležitá. Bohuslav Ondráček, který psal hity Martě Kubišové, říkal: První písnička musí být šupka. Potom následují další dva hity, které dostanou lidi do varu, a od čtvrté písničky se teprve mohou hrát nějaké nové písně. Ale ne dlouho. Po několika novinkách je třeba se opět vrátit ke starým věcem a závěr patří hitům."

Ty největší pecky hrajete asi až v přídavku, že?
"Samozřejmě. Při každém koncertu dáváme tři přídavky. Někdy jsou lidi tak nadšení, že si vyžádají další písně. To pak propustím kapelu a zůstávám na jevišti jen s pianistou."

Na piano umíte hrát přece taky. Nenapadlo vás někdy udělat komorní koncert, kde byste sama hrála a zpívala?
"Já jsem si to kdysi plánovala. U skladby »To mám tak ráda« jsem se už dokázala krásně doprovodit, ale pak jsem se toho zalekla. Když jsem si představila, že budu sedět sama na jevišti, že na mě bude svítit reflektor a že budu koukat na ty svoje nervózní prsty, které se mi třeba zamotají, tak jsem těchto myšlenek raději zanechala."

Vznik jednoho z vašich největších hitů s názvem Lásko... jste prý obrečela.
"To byly slzy vzteku. Richard Kovalčík udělal tehdy k té písničce moderní aranžmá. Nelíbilo se mi, že tam byly dechové nástroje, tvrdé bicí, a myslela jsem si, že tímhle tuto krásnou písničku znehodnotíme. Nechtěla jsem ji v této podobě zpívat. Časem naštěstí vzniklo nové aranžmá s violoncellem a varhanami a z písničky se stal hit."

Píseň Lásko, voníš deštěm vlastně v původní verzi zpívá Ozzy Osbourne. Jak vás napadlo ji přezpívat?
"Koupila jsem malou LP desku skupiny Black Sabbath mým synům. Když jsem ji pustila, tak mě tam velice zaujala píseň She´s gone, kterou zpíval Osbourne. Tak jsem to dala Nohavicovi, aby mi to otextoval, a dodnes ji zpívám ráda."

Jak se to řešilo s autorskými právy?
"Tenkrát se to neřešilo. Dneska ovšem někteří interpreti nedávají povolení k tomu, aby se hrály jejich věci i v jiném jazyce. Například píseň Od Paula Simona Bridge over trouble river. Český text Most přes rozbouřenou řeku mi napsal Pavel Vrba, ale nezpívala jsem to právě kvůli tomu, že jsme neměli povolení. Nedávno jsem ten text viděla zpívat Lucii Bílou. Divila jsem se, kde vzala povolení to zpívat a zároveň jsem si řekla, že mi přebrala písničku." (smích)

Lucie Bílá žila koncem osmdesátých let s vaším synem Vítkem, že?
"Ano. Já jsem tehdy bydlela v Německu. Jednou jsem zavolala na pevnou linku svému synovi domů. Sluchátko zvedla Lucie a řekla, že jsem se dovolala do bytu Marie Rottrové."

Rozuměly jste si?
"Rozuměly. Když jsem se vrátila z Německa, tak jsme bydleli několik měsíců spolu pod jednou střechou. Jednou mi dokonce uháčkovala nějaké dečky na stůl. To od ní bylo milé a já je mám dodnes schované."

Není vám líto, že to mezi ní a synem nepokračovalo?
"Ne. Každý má svůj život, a tak to má být."

On je ve svém oboru velice úspěšný, že?
"Ano. Je spoluzakladatelem kapely Buty a dostal Anděla za píseň Nad stádem koní."

Dneska už má Vítek dva syny. Jak si užíváte roli babičky?
"Mám ze svých vnuků velikou radost. Oni teď začali vystupovat. Bruník (14) hraje na elektrickou kytaru, Maxík (13) hraje na bicí. Jde jim to senzačně. Tento týden měli koncert v pražském klubu Vagon."

Byla jste se na ně podívat?
"No jistě. Fotila jsem tam jako divá. Vylezla jsem až na pódium."

Líbí se vám jejich muzika?
"Oni interpretují známé zahraniční kapely, takže to není jejich muzika, ale hrají dobře."

Vy máte ještě další dva vnuky od svého druhého syna Martina, který žije v Kanadě. Jak často se s nimi vídáte?
"Loni jsme se viděli dvakrát a letos zatím jen jednou."

Rozumíte si s Martinovou ženou?
"Problém je, že ona mluví pouze anglicky, tak se snažím pečlivě studovat."

Vy už se svou kariérou končíte, kdo se vám líbí z těch, kteří jsou teprve uprostřed či na začátku svých uměleckých drah?
"Vojta Dyk, Tomáš Klus, Dara Rolins a Tereza Černochová."


Tajemství Marie Rottrové: Její vnuci jsou poločíňani

28. října 2011 v 11:00 Rok -2011-
30.9.2011

Marie Rottrová.

První dáma českého soulu, legendární zpěvačka Marie Rottrová (69), pootevřela dvířka do své třinácté komnaty. Během rozhovoru v rádiu Impuls se totiž svěřila s tajemstvím o svých vnoučatech.

"Oni jsou napůl Číňani. Já mám exotický vnoučky. Martin má čínskou manželku, která se narodila v Kanadě. Její rodiče jsou z Hong Kongu," prozradila zpěvačka, která jezdí za svou rodinou, jak jí to jen čas dovolí. "Letos jsem tam byla jednou, loni dvakrát. Byla jsem se podívat, protože tam mám vnoučka. Měl zrovna půl roku. Viděla jsem ho poprvé. Je to rozkošnej chlapeček. Tak jsem se potěšila s dětmi. Starší má tři a půl roku. Tak jsou opravdu malincí," svěřila se Rottrová, která ve svých sedmdesáti letech poprvé začala chodit k učiteli zpěvu.

"Chodím na hlasové konzultace k Eduardovi Klezlovi. Naučil mě se dobře rozezpívávat. A já jsem si vždycky myslela, že je to taková ostuda, tak jít. A on mi povídá: 'Né, to né, ve čtyřiceti se mění hlas, v padesáti je to horší, v šedesáti je to horší… a že ty sem jdeš až v sedmdesáti… to je úžasný.' A zpívá se mi teď daleko líp. Moc se těším na turné a myslím, že to tam všechno bude," dodala zpěvačka.

Ta se dokonce rozpovídala i o soužití s o šestnáct let mladším partnerem. "My jsme si na sebe tak zvykli. On se přizpůsobuje mě, já jemu. Já s ním chodím na rockový koncerty, on se mnou zase na to, co se líbí mě. Přemůže se a jde třeba do divadla. Funguje nám to velmi dobře."


Marie Rottrová plánuje cestovať a tráviť viac času s rodinou

28. října 2011 v 10:55 Rok -2011-
26.9.2011


Speváčka Marie Rottrová plánuje po avizovanom ukončení kariéry cestovať, navštevovať divadlá, chodiť častejšie do kina a tráviť viac času s rodinou, napríklad s vnúčatami v Kanade. Čoskoro 70-ročná hviezda uviedla, že v uplynulých rokoch jej koncerty neustále pribúdali a tak na súkromné aktivity takmer nemala čas.

"Koncerty sú fajn, mám skvelé publikum, ale aj ja chcem chodiť na koncerty, do divadla a do kina. Už sa na to teším," povedala Rottrová. Speváčka o ukončení kariéry rozmýšľala už dlho a 70. narodeniny pre ňu boli príležitosťou, kedy to oznámi svojim priaznivcom. "Som rozhodnutá a verím, že robím dobre. Je smutné končiť až vtedy, keď už o vás nie je záujem," poznamenala rodáčka z Ostravy.

Speváčka, ale i textárka, skladateľka, pianistka a moderátorka sa s fanúšikmi rozlúči na turné s názvom Vše nejlepší Tour 2011, ktoré odštartuje v stredu 19. októbra v Žiline a ukončí ho 8. decembra v pražskej Tesla aréne. Na šnúre, kde sa po jej boku predstavia Petr Němec, Jaroslav Wykrent, Petr Spálený a skupina Neřež, zároveň oslávi svoje jubileum. "Budem oslavovať na javisku v pätnástich mestách v Česku a na Slovensku. No a narodeniny strávim so svojou rodinou, muzikantmi a priateľmi," uviedla speváčka. Na Slovensku sa predstaví štyrikrát - okrem spomenutej Žiliny aj v Bratislave (3. novembra), Košiciach (16. novembra) a Brezne (17. novembra).

Najväčšími hitmi Marie Rottrovej sú skladby Řeka lásky, Lásko, Markétka, S tím bláznem si nic nezačínej (dueto s Pavlem Bobkem), Lásko voníš deštěm, Večerem zhýčkaná alebo Žaluzie. Počas svojej viac ako 40 rokov trvajúcej kariéry sa pravidelne umiestňovala v ankete Zlatý Slavík v Top 10, pričom jej maximom bola 3. priečka z roku 1971. V tom istom roku získala aj Cenu publika na Bratislavskej lýre. O štyri roky neskôr si z tohto podujatia odniesla cenu Bronzová lýra za pesničku Nestůj, běž dál. Vitálna speváčka nemá recept na to, ako byť vo forme aj na prahu sedemdesiatky. "Som činorodá a veselá, neberiem sa príliš vážne a mám rada ľudí. Bývam nadšená z maličkostí a takmer nič ma nedokáže rozhodiť. Ak chcete, tak toto môže byť môj recept," povedala na záver slávna hudobníčka.


Marie Rottrová paří v zaplivaném pajzlu mezi pankáči

28. října 2011 v 10:46 Rok -2011-
26.9.2011

Marie Rottrová se svým vnukem, synem a snachou.
Marie Rottrová se svým vnukem, synem a snachou.

Marie Rottrová (69) pracuje na ocenění babička roku. Zpěvačka, která se v posledních týdnech připravuje na své poslední životní turné, ač má nabitý program, nevynechá ani jeden koncert svých vnoučků. A kvůli Brunovi a Maxovi, kteří hrají společně s Arturem Štaidlem v kapele Black Salát, vyrazila do rockového klubů Vagon, který se normálně hemží pankáči.

Na koncert svých vnuků dorazila Rottrová v doprovodu svého přítele Milana Říhy, syna Vítka a snachy. Zpěvačka, která se rozhodla v sedmdesáti letech ukončit svou hvězdnou kariéru, tak dostála svému slovu, že se chce na podzim života začít více věnovat své rodině.

"Letos budu mít poslední koncertní turné, a pak plánuju cestovat a věnovat se víc rodině. A chci si zdokonalit svou angličtinu," svěřila se Rottrová, pro kterou je paradoxně největším oceněním plný sál, což se jí splní i na posledních koncertech. Podle našich informací totiž už zbývají jen poslední lístky. ■


Marie Rottrová slaví 70 vydáním všech svých alb!

28. října 2011 v 10:39

21.9.2011

První dáma českého soulu Marie Rottrová se rozhodla po plánovaném podzimním turné ukončit koncertní činnost. Poslední turné zahájí 19. října ve slovenské Žilině a zakončí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. Hity Lásko voníš deštěm, Řeka lásky nebo Markétka tak zazní z pódií z jejích úst možná naposledy.


"Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," řekla sama Marie Rottrová. Populární zpěvačka nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit na nějaké charitativní akci nebo jako host, ale končí se svou koncertní činností. Marie Rottrová, která za svou kariéru nazpívala přes šest stovek písniček, byla loni uvedena Akademií populární hudby do Síně slávy.
Pro obrovský úspěch koncertní šňůry Vše nejlepší tour 2011 se organizátoři rozhodli přidat další koncert - v pražské Tesla Aréně. A vstupenky na druhý pražský koncert, který se bude konat 7. prosince, jsou v prodeji v síti Ticketart. Další zajímavou zprávou je zjištění, že na koncerty v Ostravě, Brně, Zlíně, Plzni a 8. prosince v Praze zbývají v prodeji již poslední vstupenky.


V říjnu u příležitosti 70. narozenin Marie Rottrové vyjde u Supraphonu velká kolekce se všemi jejími alby azvaná Marie Rottrová - Co mám, to dám s podtitulem Zlatá albová kolekce a bude obsahovat 17 CD a 1 DVD. K podzimním významně kulatým narozeninám zpěvačky tak vznikl komplet všech jejích řadových alb, vydaných v letech 1970 až 2009, doplněný o duetová setkání se slavnými pěveckými i hereckými partnery, anglickou verzí soulového repertoáru, její osobité vyprávění pohádek Františka Nepila a výběr nejslavnějších obrazových zpracování jejích písniček na DVD.
Na knihkupeckých pultech je stále k námí i výpravná neautorizovaná biografie Marie Rottrová - Život plný not, která mapovali umělecký i životní příběh naší ostravské Lady Soul. Populární zpěvačka Marie Rottrová je významnou představitelkou československé hudební scény středního proudu. Vždy se snažila, aby za ni hovořily především její písničky a ne skandály na titulních stranách bulvárních periodik. Život se s ní přitom příliš nemazlil. Katolička s velmi starým otcem se za hluboké totality a bez výrazného vzdělání dokázala prosadit díky své cílevědomosti, pracovitosti a neochotě ke kvalitativním kompromisům. Zpěv a práce, která za ní zůstává, je hodna obdivu, přesto ale neměla vždy na růžích ustláno, a to zejména v osobním životě. S oběma manžely se rozvedla; ten první, který pro ni i po rozvodu skládal písně, jí potom umřel a své dvě děti viděla vyrůstat jen ve chvílích, kdy na ně měla zrovna čas. Velmi brzy zemřela i její osudová láska a mnoho let žila sama. Přesto všechno se nehroutila a hystericky nekřičela do světa svůj životní osud. Kniha Život plný not je prvním uceleným pohledem na práci i život Marie Rottrové a mapuje nejen její úspěšnou pěveckou kariéru, ale nahlíží i do jejího soukromí. Kniha rovněž přináší mnoho dosud nepublikovaných fotografií, výsledky Zlatého a Českého slavíka a také spoustu informací z československé pop music od konce 60. let minulého století až po současnost a je takovou její malou encyklopedií.


Marie Rottrová - Vše nejlepší tour 2011
19. 10. - Žilina /SK/, DOXXbet Arena - Zimný štadion
20. 10. - České Budějovice, Budvar Aréna
26. 10. - Liberec, Tipsport Aréna
27. 10. - Pardubice, ČEZ Aréna
2. 11. - Brno, Kajot Aréna - Hala Rondo
3. 11. - Bratislava /SK/, Hant Aréna na Pasienkoch
9. 11. - Hradec Králové, Zimní stadion HK
10. 11. - Ústí nad Labem, Zimní stadion ÚNL
16. 11. - Košice /SK/, Cassosport Aréna
17. 11. - Brezno /SK/, Arena Brezno - Zimný štadion L. Horského
23. 11. - Ostrava, ČEZ Aréna
24. 11. - Zlín, Sportovní hala Euronics (Novesta)
30. 11. - Karlovy Vary, KV Aréna
1. 12. - Plzeň, Městská sportovní hala (hala Lokomotivy)
7. 12. - Praha, Tesla Aréna
8. 12. - Praha, Tesla Aréna


Marie Rottrová vydává zlatou kolekci a vyjíždí na poslední turné

28. října 2011 v 10:33 Rok -2011-
21.9.2011

Zpěvačka Marie Rottrová vystoupila 17. října v pražském Divadle na Vinohradech na benefičním koncertu na pomoc projektu Šance pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež.
Své poslední turné, po němž hodlá ukončit koncertní činnost, zahájí devětašedesátiletá zpěvačka Marie Rottrová 19. října v Žilině a zakončí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. "Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," řekla ČTK Rottrová.

Dodala, že za jejím rozhodnutím, k němuž se před časem odhodlala, nejsou zdravotní důvody. Populární zpěvačka nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit na nějaké charitativní akci nebo jako host něčího pořadu, ale se svou koncertní činností končí.

Její poslední turné navštíví velké haly v 15 městech v Čechách i na Slovensku. Mimo jiné zazpívá v Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Zlíně či Plzni. V Praze bude mít koncerty dva.

V pražské Incheba Areně se 17. dubna konalo udílení cen Akademie populární hudby Anděl 2009. Do Síně slávy byla uvedena zpěvačka Marie Rottrová.
K podzimním kulatým narozeninám zpěvačky Marie Rottrové vznikl komplet všech jejích řadových alb, vydaných v letech 1970 až 2009, doplněný o duetová setkání se slavnými pěveckými i hereckými partnery, anglickou verzi soulového repertoáru, její osobité vyprávění pohádek F. Nepila a výběr nejslavnějších obrazových zpracování jejích písniček. Velkou kolekci 17 CD & 1 DVD vydá v říjnu Supraphon. Něčeho takového se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott.

Výběr s názvem Zlatá kolekce 1968/2010 na třech CD přináší skladby od ostravských začátků populární interpretky až po současnost. Posluchači zde naleznou převzaté zahraniční melodie jako Kůň bílý, Dívka, která spí jen tak či Lásko, voníš deštěm i skladby domácích autorů od starších hitů jako Lásko... až po píseň Žaluzie z předloňského alba Stopy. Výběr písní, který není přísně chronologicky sestaven, si Rottrová na albu zvolila a poskládala sama. "Bylo to docela snadné. Chtěla jsem, aby tam byly největší hity i méně známé skladby, které jsem chtěla svým příznivcům přiblížit," uvedla zpěvačka přezdívaná "ostravská Lady soul". Zařadila i několik písní, na kterých se autorsky podílela. "Když udělám něco za sebe, má to přece jenom větší muzikantskou a textovou vypovídající hodnotu," podotkla.

Zpěvačka Marie Rottrová pokřtila 19. listopadu v Praze své nové album nazvané Stopy.
Rottrová, kterou hudební kritici oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár, kariéru začínala v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři. Z domácích autorů považuje za stěžejní spolupráci s Jaroslavem Wykrentem. V osmdesátých letech přesídlila do Prahy, kde nyní žije se svým partnerem. Přesto je s rodnou Ostravou stále spojována.

V poslední době úzce spolupracovala s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem ze skupiny Neřež. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli. Jeden z nich, Vít Rotter, je i producentem matčina nového alba Stopy.

Desky Rottrové se většinou velmi dobře prodávají; například za rok 2007 obsadila za prodej vyšší než 8600 kusů tehdy čtyři roky starého alba Všechno nejlepší druhou příčku v cenách Deska roku.

Loni byla Rottrová, která za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy.


Marie Rottrová vyjede na turné a vydá luxusní box všech alb a DVD

28. října 2011 v 10:29 Rok -2011-
25.09.2011

http://img.musicserver.cz/80751.jpg

První dáma českého soulu se rozhodla po plánovaném podzimním turné ukončit koncertní činnost. Poslední turné zahájí 19. října v Žilině a zakončí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. Hity "Lásko voníš deštěm", "Řeka lásky" nebo "Markétka" tak zazní z pódií z jejích úst možná naposledy.

Pro obrovský úspěch hudební šňůry "Vše nejlepší tour 2011" Marie Rottrové se organizátoři rozhodli přidat další koncert - v pražské Tesla Aréně. Na koncerty v Ostravě, Brně, Zlíně, Plzni a nyní už v Praze na koncert 8. prosince zbývají poslední vstupenky v prodeji. "Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," řekla Marie Rottrová. Populární zpěvačka nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit na nějaké charitativní akci nebo jako host, ale končí se svou koncertní činností.

V říjnu u příležitosti jejích sedmdesátých narozenin navíc vyjde u Supraphonu velká kolekce se všemi jejími alby "Marie Rottrová - Co mám, to dám", "Zlatá albová kolekce" a 17 CD & 1 DVD. Jedná se o komplet všech jejích řadových alb, vydaných v letech 1970 až 2009, doplněný o duetová setkání se slavnými pěveckými i hereckými partnery, anglickou verzi soulového repertoáru, její osobité vyprávění pohádek F. Nepila a výběr nejslavnějších obrazových zpracování jejích písniček.

Termíny "Vše nejlepší tour 2011":

19.10. - Žilina, DOXXbet Arena - Zimný štadion
20.10. - České Budějovice, Budvar Aréna
26.10. - Liberec, Tipsport Aréna
27.10. - Pardubice, ČEZ Aréna
2.11. - Brno, KAJOT ARÉNA - Hala Rondo
3.11. - Bratislava, HANT ARÉNA NA PASIENKOCH
9.11. - Hradec Králové, Zimní stadion HK
10.11. - Ústí nad Labem, Zimní stadion ÚNL
16.11. - Košice, Cassosport Aréna
17.11. - Brezno, Arena Brezno - Zimný štadion L.Horského
23.11. - Ostrava, ČEZ Aréna
24.11. - Zlín, Sportovní hala Euronics (Novesta)
30.11. - Karlovy Vary, KV Aréna
1.12. - Plzeň, Městská sportovní hala (hala Lokomotivy)
7.12. - Praha, Tesla Aréna
8.12. - Praha, Tesla Aréna


Neckář s Rottrovou křtili soundtrack k Nebelovi jesenickým pivem Šerák

28. října 2011 v 10:24 Rok -2011-
24.9.2011

Marie Rottrová, Václav Neckář, Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 křtí soundtrack k filmu Alois Nebel (Praha, 23. září 2011).

V pražském Divadle Archa se v pátek večer konal křest nosiče s filmovou hudbou k filmu Alois Nebel debutujícího Tomáše Luňáka. Večírku, vyšperkovaného oscarovou nominací, se zúčastnili i Václav Neckář a Marie Rottrová, jejichž hlasy ze soundtracku znějí.

Snímek sice bude mít premiéru až 29. září, už v pátek ho však Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala, aby Česko zastupoval v boji o prestižního Oscara.

Na koncertě vystoupil výtvarník filmu i komiksové předlohy a zpěvák Jaromír Švejdík, působící pod přezdívkou Jaromír 99, postupně se dvěma svými kapelami - Umakart a Priessnitz.

Václav Neckář při vystoupení s kapelou Umakart na křtu soundtracku k filmu
Václav Neckář při vystoupení s kapelou Umakart na křtu soundtracku k filmu Alois Nebel (Praha, 23. září 2011).

Úvod večera patřil právě Umakartu, který od publika dělila stěna z bílého plátna, na němž byly vidět pouze siluety a stíny muzikantů a zpěváka s "večerníčkovskou" čepicí na hlavě. Blok písní smutných a temných stejně jako atmosféra příběhu železničáře ze zapadlé stanice v deštivých Jeseníkách uzavřel vánoční chorál Půlnoční s hostujícím Václavem Neckářem a sborem Brécy, jemuž nadšeně aplaudoval celý sál.

Předělem mezi částmi večera vyhrazenými oběma souborům byl slavnostní křest desky. Role kmotrů se ujali Neckář a Marie Rottrová, jejíž hlas na soundtracku rovněž zazní v jedné písni. Místo běžného šampaňského posloužily "lahváče" s jesenickým pivem Šerák, které je oblíbeným nápojem postav příběhu. Hláškou "Sere pes" vypůjčenou od jedné z postav komiksu, vulgárního Wachka, tvůrci při odchodu ze scény odlehčili slavnostní atmosféru situace.

Poté vystoupil autor scénáře komiksu i filmu Jaroslav Rudiš, který publiku přečetl úryvek ze své knihy Konec punku v Helsinkách za doprovodu kytaristy Priessnitz Petra Kružíka, který byl spolu s Ondřejem Ježkem autorem hudby převážné většiny filmových skladeb na soundtracku. Další napsal producent, zvukař a hudebník Dušan Neuwerth a kytarista Umakartu a Jan P. Muchow, skladatel a baskytarista stejné kapely.

Autorem textů a spoluautorem některých skladeb byl Jaromír 99, jenž se svými Priessnitz opanoval pódium ve zbývající části večera. Atmosféru jejich vystoupení podbarvovala projekce motivů a výjevů ze snímku, který většina přítomných dosud nemohla spatřit.

Alois Nebel je prvním komiksovým románem v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok, po jejím úspěchu další díly Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Trilogie jako celek se na trhu objevila před pěti lety. Jaromír 99 se inspiroval americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění na Jesenicku, kde se příběh odehrává.

Film natočený na jeho motivy vytvořil režisér Luňák složitou animační technologií - rotoskopií, při níž se nejprve nasnímají scény se skutečnými herci a poté je filmaři zpracují do animované podoby.

Tereza Voříšková - Dorothe (pro film Alois Nebel)
Tereza Voříšková - Dorothe
Miroslav Krobot - Alois Nebel
Miroslav Krobot - Alois Nebel
Marie Ludvíková - Květa (pro film Alois Nebel)
Marie Ludvíková - Květa
Karel Roden - Němý (pro film Alois Nebel)
Karel Roden - Němý

Titulní roli hraje Miroslav Krobot, v dalších se představili například Karel Roden nebo Tereza Voříšková, která si dnešní koncert nenechala ujít.

Na videoklipy se můžete podívat ZDE