Srpen 2011

Marie Rottrová oznámila, že po turné ukončí koncertní činnost

21. srpna 2011 v 7:07 Rok -2011-
15.8.2011

http://i3.cn.cz/14/1271574376_rottrova.jpg

Praha - Devětašedesátiletá zpěvačka Marie Rottrová se rozhodla po plánovaném podzimním turné ukončit svou koncertní činnost. Poslední turné zahájí 19. října v Žilině a zakončí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. "Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," řekla dnes ČTK Rottrová, která je v současné době na dovolené v Torontu.

Dodala, že za jejím rozhodnutím, k němuž se odhodlala před třemi měsíci, nejsou zdravotní důvody. Populární zpěvačka nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit na nějaké charitativní akci nebo jako host něčího pořadu, ale končí se svou koncertní činností.

Její poslední turné navštíví velké haly v 15 městech v Čechách i na Slovensku. Mimo jiné zazpívá v Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Zlíně či Plzni.

Na konci minulého týdne ukončila svou pěveckou kariéru také zpěvačka Hana Hegerová. Popřela, že by za jejím rozhodnutím byly vážné zdravotní problémy. Chce se prý zbavit stresu. Šansoniérka již předtím zrušila své chystané podzimní turné včetně koncertu k vlastním osmdesátinám. Jako důvod byly uváděny zdravotní potíže. Ukončení své činnosti minulý týden oznámila i skupina Psí vojáci, jež patří k nejvýznamnějším souborům české hudební scény vzešlým z undergroundu.

Rottrová, kterou hudební kritici oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár, kariéru začínala v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři. Z domácích autorů považuje za stěžejní spolupráci s Jaroslavem Wykrentem. V osmdesátých letech přesídlila do Prahy, kde nyní žije se svým partnerem. Přesto je s rodnou Ostravou stále spojována.

V poslední době úzce spolupracovala s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem ze skupiny Neřež. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli. Jeden z nich, Vít Rotter, je i producentem matčina nového alba Stopy.

Desky Rottrové se většinou velmi dobře prodávají; například za rok 2007 obsadila za prodej vyšší než 8600 kusů tehdy čtyři roky starého alba Všechno nejlepší druhou příčku v cenách Deska roku.

Loni v listopadu zpěvačka pokřtila své retrospektivní album Osud mi tě přál s hity, jejichž texty napsala Jiřina Fikejzová. Zároveň převzala zlaté album za prodej 8000 nosičů předloňského alba Stopy, které je její první studiovou nahrávkou po osmi letech.

Velké nadšení vyvolalo loňské vystoupení Rottrové v jednom z festivalových stanů na Rock for People, kde jejím hitům aplaudovaly tisíce lidí, přestože mezi nimi byli příznivci rocku, punku a jiných popu více či méně vzdálených stylů.

Letos v březnu, v roce svých sedmdesátých narozenin, které připadají na 13. listopadu, připravila Rottrová kompilační album s téměř sedmi desítkami písní. Výběr s názvem Zlatá kolekce 1968/2010 na třech CD přináší skladby od ostravských začátků populární interpretky až po současnost. Posluchači zde naleznou převzaté zahraniční melodie jako Kůň bílý, Dívka, která spí jen tak či Lásko, voníš deštěm i skladby domácích autorů od starších hitů jako Lásko... až po píseň Žaluzie z předloňského alba Stopy.

Loni byla Rottrová, která za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy. Na podzim u příležitosti 70. narozenin vyjde velká kolekce se všemi jejími alby. Něčeho takového se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott. Její hlas se objeví i na soundtracku k filmu Alois Nebel.


Úchvatná Marie Rottrová vypadá o třicet let mladší. Podívejte se

21. srpna 2011 v 7:01 Rok -2011-
12.8.2011

Marie Rottrová vypadá v sedmdesáti letech opravdu skvěle.
Marie Rottrová vypadá v sedmdesáti letech opravdu skvěle.

Zpěvačce Marii Rottrové (69) bude již letos v listopadu úctyhodných sedmdesát, nikdo by jí ale tento věk netipoval. Před svým posledním turné, které nazvala tematicky Vše nejlepší tour se totiž zpěvačka nechala nafotit a vypadá opravdu úchvatně.

Její přirozená krása ale nemění nic na tom, že hodlá pověsit svou pěveckou kariéru na pomyslný hřebíček. A to ještě letos. "Moc se na letošní turné těším, dopřávám si odpočinek a klid a na podzim se naposledy postavím na pódia, abych se všemi svými hudebními přáteli a fanoušky rozloučila. Jak jinak, než svými písničkami," říká s úsměvem Marie Rottrová, která za svou kariéru vydala více než 20 alb, desítky výběrů a odehrála přes 3 tisíce koncertů.

Rottrová vyráží na své poslední koncerty v podobě turné po Čechách a Slovensku, aby na pódiu oslavila své narozeniny s přáteli - hosty koncertů jako jsou Petr Spálený, Jaroslav Wykrent, Petr Němec, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a s dalšími, kteří ji v průběhu její kariéry provázeli, a také aby se rozloučila se všemi svými věrnými fanoušky, kteří ji byli velikou oporou po celou dobu její pěvecké kariéry. Na Turné jí doprovodí ostravská skupina Flamingo a další hudební hosté. V Ostravě ji dokonce doprovodí Jaromír Nohavica.

Marie Rottrová.