Červenec 2011

Růže Marie Rottrová ® je již v prodeji

10. července 2011 v 11:43 Aktuálně
27.6.2011

V zahradním centru Chládek proběhl dne 25.6.2011 za účasti paní Marie Rottrové, paní Margarity Kordes a pana Bernda Helms-Kordes křest nové odrůdy růže vyšlechtěné firmou Kordes. Je nám ctí, že tato královna květin nese jméno královny písně paní Marie Rottrové. Růže Marie Rottrová ® je v prodeji v těchto dnech exkluzivně pouze v zahradním centru Chládek.


Marie Rottrová & Aneta Langerová - Život je jen náhoda

3. července 2011 v 19:16 Rok -2011-
1.7.2011


V rámci koncertu Causa Voskovec, který pořádal Reflex na pražském Žofíně, se na jednom pódiu sešly zpěvačky Marie Rottrová a Aneta Langerová.

Na počest Jiřímu Voskovcovi si spolu Marie Rottrová a Aneta Langerová zazpívaly písničku Osvobozeného divadla Život je jen náhoda. A vy můžete být teď (znovu) u toho.

Video -ZDE-


Byla jsem sama. Ale už nejsem

3. července 2011 v 19:13 Rok -2011-
http://img.ella.centrum.cz/amagaziny/photos/2011/06/14/7-6515-rottrova_.jpg

Zeptali jsme se zpěvačky Marie Rottrové, jestli její současná láska také "voní deštěm", jak zpívá v jednom ze svých nejslavnějších hitů. Ostatně texty jejích písniček se ukázaly jako mimořádně zdařilé vodítko, jak získat zajímavý rozhovor.

Důvod, proč jsme se tentokrát přidrželi písňových textů a ptali se, nakolik jsou "ze života" Marie Rottrové, je nasnadě. Nejenže je publikum po zpěvačce stále vyžaduje na koncertech a rádia jsou jich pořád plná...

Ale především se jimi musela "prokousat", aby vybrala sedmdesátku písní pro projekt Marie Rottrová: Zlatá kolekce 1968-2010, kterou na trojici CD vydal Supraphon.

Rozhovor měl z mého pohledu jedinou chybu. Dost jsem litovala, že ty písničky při něm nehrály, protože... To mám tak ráda, to tedy mám tak ráda... když znějí z éteru.

RottrováSpolu s přítelem Milanem Říhou

Nedávno byl nejjasnější úplněk za posledních dvacet let a v jedné z vašich novějších písní Žaluzie se téma "měsíc" hodně skloňuje. Mají na vás úplňky vliv?
Ten den jsem zrovna spala v Ostravě na hotelu a moc dobře se mi nespalo, to je pravda. Ale jestli ono to nebylo spíš tím, že jsem nespala ve své vlastní posteli než úplňkem. Já na svoji postel nedám dopustit. (úsměv) Snažím se vrátit domů, jakmile to po koncertu jen trochu jde. Z Ostravy to ale bohužel právě moc nejde, protože je dost daleko.

Bylo to vždycky tak, že jste se po koncertech nebo jiných vystoupeních snažila vrátit domů, nebo by se zrovna na tom dalo vysledovat, že přece jen stárnete -i když vypadáte pořád úžasně?
Samozřejmě že když jsme jezdili na šňůry s kolegy muzikanty, tak to byly hezké časy. Po koncertech jsme poseděli, přes den jsme třeba zašli společně na oběd. Když jste mladší, tak je pěkné si to užít. Ale teď hodně spěchávám domů.

Navrhuji zůstat chvíli u tématu mládí. Jaká jste byla jako "střapatá, nohatá holka". Třeba ve věku teenagerky?
Myslím, že jsem nebyla problémová teenagerka. Chodila jsem na gymnázium, vždycky jsem se dobře učila, škola mě zajímala a bavila. Kdykoliv mi ve škole něco nešlo, tak jsem se místo hroucení raději na problém zaměřila. Strašně mě bavilo přijít všemu na kloub.

To museli být vaši rádi.
(směje se) Naši vůbec nemuseli řešit nějakou pubertu. Nikdy mi nikdo neřekl: "Běž se učit!" nebo "Už ses učila?" Nebylo to potřeba, učila jsem se sama od sebe a ráda. Stejně dobrovolně jsem si v té době sedala ke klavíru a cvičila. Jako holčička jsem to neměla ráda, trvalo určitě tři čtyři roky, než jsem začala hrát s ochotou, do té doby mě museli rodiče nutit.
V pubertě jsem si už ale sama vybírala, co chci hrát, a chodila jsem si kupovat noty. Tak taková jsem byla jako střapatá, nohatá holka... Úplně bezproblémová. Až když jsem začínala zpívat, občas mi maminka vytýkala takovou dnes úsměvnou drobnost. Že bych si měla oblékat nápaditější šaty. Já jsem si to ale vždycky udělala po svém. (úsměv)

Maminka vám později hodně pomáhala s malými syny v době, kdy jste aktivně zpívala, ale už byla rozvedená. Jak jste se domluvily na výchově? Někdy se generace v tomhle bodě docela zostra střetnou.
Maminka byla mladá, když jsem se narodila, bylo jí jednadvacet, tatínek byl o hodně starší. S maminkou jsem tudíž mohla strávit v životě víc času, měly jsme skutečně moc krásný vztah. Se syny mi opravdu pomáhala, situace si to tak vyžádala. Její výchovu jsem vždycky respektovala. Jednak jsem ani větší výhrady neměla a pak je člověk vděčný za pomoc, ještě aby něco namítal, to mě nikdy nenapadlo.

Ve vašem životě se objevilo několik osudových partnerů, byla jste dvakrát vdaná... Říkalo vám někdy okolí něco ve smyslu: "S tím bláznem si nic nezačínej"? Třeba kamarádky? A poslechla byste?

Víte co... Mně to nikdy nikdo neřekl. Jedině můj vnitřní hlas. (směje se) Někdy jsem ho poslechla a někdy ne a nakonec jsem byla ráda, že jsem ho neposlechla.

A co tedy ten vnitřní hlas říkal naposledy, v případě vašeho současného přítele?
No to právě říkal podobnou větu: "S tím chlápkem si nic nezačínej." A dodával: "Je o hodně let mladší." Jenže to je zrovna ten případ, kdy jsem strašně ráda, že jsem ne poslechla.

Nedávno ovšem bulvár přišel s historkou, že jste mu doslova hodila zásnubní prstýnek na hlavu. To se mi k vám příliš nehodí.
Taky se nic podobného vůbec nestalo. Musím vám říct, že je to naprostý, ale naprostý nesmysl. Víte, jak taková kauza vznikne? Volala mi paní redaktorka a ptala se: "Vy už jste spolu pět roků, proč se nevezmete? Mě by štvalo, kdyby mi partner nenabídl sňatek."

Já jsem odpověděla, že nám je spolu dobře, líbí se nám žít, jak žijeme, a sňatek neřešíme. Ale stejně druhý den vyšlo, že jsem svého partnera odmítla. Bulvár miluje konflikty, a když na žádné skutečné nenarazí, tak si je prostě vymyslí.

Jak jste takový článek doma řešili? Ležel na stole?
Mě to moc mrzelo. Proč bych měla být fúrií, která odmítá tak bezvadnýho chlapa? A jak k tomu přijde on? Naštěstí je hodně odolný jedinec, a navíc už zjistil, jak se takové kauzy vyrábějí.

Jaké vlastnosti musí mít muž, aby byl pro vás "muž číslo jedna, mezi muži klenot"?
(směje se) Vidíte, tenhle text zrovna napsal muž, Jarek Nohavica. Je sice trochu ironizující, ale i vážně bych samozřejmě mohla některé vlastnosti, kterých si hodně cením, vyjmenovat. Například je pro mě důležitá otevřenost, upřímnost, láska a důvěra mezi dvěma lidmi.

Ta písnička je o muži, který se líbí všem ženám a jdou z něj do kolen. Jste žárlivá?
Ani bych neřekla. Hlavně nemám důvod žárlit.

RottrováV kruhu rodiny mladšího syna Vítka

Jednu životní etapu jste byla poměrně dlouho sama. Znám to, a tak vím, že je pak docela složité připojit do života zpět partnera. Zpozorovala jste na sobě takové stavy, že jste si zvykla být sama, stát na vlastních nohou a o všem si rozhodovat?

Přesně to se mi stalo. Zesílila jsem a osamostatnila se natolik, že jsem si vůbec nedokázala představit vedle sebe muže. Ale potom mi umřela maminka a to mě zase oslabilo. Oslabilo mě to natolik, že jsem si říkala, že v tom domě zkrátka nemůžu být pořád sama.

Maminka sice bydlela v Ostravě, ale třeba i na měsíc ke mně jezdila, jeden syn se odstěhoval do Kanady a druhý sice postavil dům jen deset kilometrů od mého, ale když maminka umřela, přišel zlom. Přišly večery, kdy jsem byla v domě sama a uvědomila si, že bych ráda, kdyby tam byl někdo se mnou.

Takže stav totožný s textem: "Je sama a to je zlé, dívka, která spí jen tak."
Ano. Přesně. Tak to nakonec bylo.

Teď tedy máte přítele. Dovolte otázku -nosí vám často kytky? Poznala byste, že už není tolik zamilovaný, kdyby náhle pugéty přestal nosit a vypadalo to, že "mráz je skosil mačetou"?
Ve chvíli, kdy jde o muže, který kytky pravidelně nosil a najednou nenosí, to určitě může být důležitý ukazatel, že se něco děje. Můj muž mi kytek nosí hodně, je ohromně pozorný. A zatím s tím nepřestává. (úsměv) Zrovna včera na mě čekal s kytkou na nádraží u vlaku.

Které kytky máte ráda?
Růže a tulipány. Plná váza tulipánů, to je něco úžasného.

Probíráme se tady vašimi staršími texty, tedy písničkami, které po vás publikum stále žádá. Nejde vám to někdy na nervy, opakovat stejné hity? Nemrzí vás, že se ty nové písničky tolik neprosadily?
O tom, že by mi to lezlo na nervy, když chce publikum na koncertě třeba Markétku, o tom nemůže být řeč. Ale že mě mrzí, když rádia pořád omílají staré písničky a nenasazují nové, to je jiná věc. Protože co si budeme povídat, v moci každého rádia je udělat z písničky hit.

Mladým interpretům přece nové písničky hrají. Od nás starších ročníků pořad melou dávné hity... A pak také zoufale chybí kvalitní televizní zábavné pořady, prostřednictvím kterých se nové písničky k lidem dostávaly. To dneska nefunguje, televizní zábava spí.

Z kolika písní jste na trojcédéčko vybírala tu sedmdesátku, která v kompilátu nakonec je?
Natočila jsem přes šest set písniček, ale stejně to bylo rychlé. Měla jsem přesnou představu, jak by to mělo vypadat. Hodně jsem vybírala ze singlů, které ještě ve výběrových projektech nebyly. Sáhla jsem i po nahrávkách z rádií, které se mnohdy ani na žádných nosičích neobjevily.

Takhle jsem například v ostravském rádiu objevila písničku Dívka s dobrou pověstí, kterou mi napsal kdysi Zdeněk Barták a Jiřina Fikejzová ji otextovala. Najednou jsem zjistila, jak je krásná, a přitom jsem na ni úplně zapomněla.

Jiřina Fikejzová otextovala i další slavnou píseň To mám tak ráda, která vám pomohla překlenout složité životní období, kdy jste přišla o životního partnera...

Ano, to je pravda. S Jiřinou jsme se hodně vídaly, jako kamarádka mi moc pomohla. Mimochodem to byla první francouzská písnička, kterou jsem přezpívala. Byla jsem z ní úplně unešená.

Tak se pojďme chvíli ještě toulat texty. Dokážete "hodit smutky za hlavu"?
Naštěstí ano. Nevím, jestli je to úplně dobře, ale umím vytěsnit špatné nebo smutné věci a najít si alespoň kousek něčeho dobrého a toho se chytit. I kdyby se z osmdesáti procent něco nedařilo, chytím se těch zbývajících dvaceti a to je moje východisko.

Kdy si řeknete: "Ten vůz už jel", respektive: To už není pro mě?
Je pravda, že minisukně už nenosím. A kdysi jsem je nosila. (usmívá se)

Tak třeba... Zkusila byste dnes tolik moderní zumbu?
Zumbu ne. Ale chodíme s partnerem na salsu. Na Smíchově tančíme salsu u Mandy Valdese. Hodina a půl tancování v kuse dá zabrat.

Kdy pro vás nastává nejvypjatější "hodina H" před koncertem?
To je samozřejmě ta poslední před začátkem. Nejsem zrovna nadšená z návštěv v šatně, hodinu před vystoupením potřebuji být sama. To mám ráda... (směje se) To tedy mám tak ráda. Abych se mohla soustředit a lidem se moje zpívání líbilo.

Marie Rottrová, zpěvačka

  • Narodila se 13. listopadu 1941 v Ostravě.
  • Na severu zahájila kariéru, v roce 1960 se zúčastnila Ostravské hudební soutěže.
  • První gramofonovou nahrávku pořídila se skupinou Flamingo, se kterou (byť v pozměněném složení) vystupuje dodnes. Stále patří k nejhranějším interpretům pop-music u nás. Proslula skvělým repertoárovým vkusem a citlivě vybranými texty.
  • Je držitelkou mnoha ocenění, byla uvedena do Síně slávy tuzemské pop-music.
  • Je rozvedená, má dva dospělé syny.

Co ji čeká?

  • Podzimní šňůra velkých koncertů u příležitosti životního a pracovního jubilea po větších městech. Zpěvačka se chystá kariéru uzavřít.
  • Ještě před tím spíš odpočinek, klidné léto.
  • Cesta za synem do Kanady, kde se jí narodil čtvrtý vnuk. Směje se: "Žádná holčička na obzoru, ale kluci jsou taky lidi."

Marie Rottrová oslávi sedemdesiatku, vyzerá na päťdesiat

3. července 2011 v 19:05 Rok -2011-
23.6.2011

Marie Rottrová má jednoduchý recept - pozitívne myslenie.
Marie Rottrová má jednoduchý recept - pozitívne myslenie.

Nedrie v telocvični ani sa netrápi hladovaním či drastickými diétami. Na jeseň oslávi sedemdesiate narodeniny, ale bez preháňania, každý jej háda päťdesiat. Po jej boku je dokonca muž mladší od nej o šestnásť rokov. Reč je o českej speváčke Marii Rottrovej.

Táto dáma netají, že každý z nej vábi recept na mladistvý vzhľad. Priznáva síce, že podstúpila zákroky, ako úpravu očných viečok a krku, ale tvrdí, že to zo žiadnej ženy mladicu neurobí. Jej recept na životnú vitalitu a dobrý vzhľad je jednoduchý - pozitívne myslenie.

"Veľkú úlohu hrá to, ako beriete život. Byť stále dobre naladený a vždy si zo všetkého vyberať to najlepšie, aj keď sa to zdá byť veľmi zlé. Aspoň desať percent na tom však musí byť niečo aj dobré a práve na to sa treba sústrediť. A nezabudnite vedieť mať rady, rozdávať lásku a pochopenie pre tých druhých," radí známa speváčka.

Vypije len tri poháre vína

Rottrová má štíhlu postavu a je nižšieho vzrastu. Nedržala nikdy drastické diéty, ani nebojovala s kilami v telocvičniach.

"Bojovať s váhou? Prečo? Niekto vyzerá tak, niekto zase inak. Myslím si, že dobrá je umiernenosť. Kvôli problémom so žlčníkom som naučená neprejedať sa, nefajčím, nepijem alkohol. Mám veľmi rada víno, dám si aj pivko, ale všetko s mierou. Viem, kedy prestať, maximálna hranica sú tri poháre vína. A čo je dôležité, tak to je spánok," hovorí o svojich životných návykoch M. Rottrová.

Priznáva aj plastiku

Verejne priznáva aj menšie plastické zákroky. "Operácie očných viečok som absolvovala dvakrát. Prvýkrát to bolo, keď som mala 45 rokov. Rozjasnila sa mi tvár, no bolo to úžasné. Okrem toho na krku som mala takú 'prevešaninu', tak som si to tiež dala odstrániť, ale inak vôbec nič a ani nemám v pláne niečo podstúpiť. Nemá to zmysel. V určitom veku, napríklad, herečky hrajú charakterové úlohy, tak môžu starnúť s rolami. Pri speváčkach populárnej hudby je to však nežiaduce. Primeraný zákrok v určitom veku je preto prijateľný," bez rozpakov a s úsmevom odhaľuje speváčka svoje súkromie.

Ku kozmetičke chodieva raz do mesiaca, vraj má dobrú pleť. M. Rottrová hovorí, že veľmi rada varí, takže o to ťažšie sa jej stráži to, čo má na tanieri.

"Mám rada aj také nezdravé jedlá, ako napríklad vyprážané mäsá. Okrem toho obľubujem pikantné jedlá. Už ako dieťa som milovala kyslé uhorky. Čo však nemusím, je sladké. Sladím si kávu a čaj, ale čokoládu nejedávam. Z času na čas si rada dám krémový zákusok alebo tortu, ale to je všetko," opisuje svoj jedálny lístok speváčka.

Oddychovať bude aktívne

Dáma českého soulu, ako ju v médiách nazývajú, oslávi za pár mesiacov sedemdesiatku. Plánuje ukončiť spevácku kariéru a teší sa na odpočinok.

Zdá sa, že bude aktívny. "Žena, ktorá má dom a záhradu, má vždy čo robiť," konštatuje M. Rottrová.


Mezi letošními jubilanty Porty je i Marie Rottrová

3. července 2011 v 19:02 Rok -2011-
15.6.2011

http://www.eportyr.cz/images/resized/images/stories/rottrova_usti_200_200.jpg

Letošní kulatý ročník Mezinárodní Porty ozdobí několik významných hostů, kteří navíc obohatí program svým vystoupením. Pozvání k dnešnímu závěrečnému programu v Letním kině přijala Marie Rottrová, kterou doprovází skupina Neřež. Stálice především české popmusic letos oslaví významné životní jubileum, a je tedy ctí pro pořadatele a účastníky 45. ročníku Porty, že si zpěvačka v letos v nabitém programu našla místečko právě pro tento festival.

Připomínáme, že Marie Rottrová chce právě při dovršení toho své jubilea ukončit aktivní kariéru a vyrazí na své poslední koncerty v podobě turné po ČR a Slovensku. Od závěru října do počátku prosince zaplní při 11 koncertech největší sportovní arény v ČR. Příznivci v Ústeckém kraji se mohou těšit na 10. listopad, kdy se představí divákům na Zimním stadionu v Ústí n. L. Své narozeniny na pódiích oslaví s přáteli - hosty koncertů, jako jsou Petr Spálený, Jaroslav Wykrent, Petr Němec, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a s dalšími, kteří ji v průběhu její kariéry provázeli, a také aby se rozloučila se všemi svými věrnými fanoušky, jež ji byli velikou oporou po celou dobu její pěvecké kariéry. Na turné ji doprovodí ostravská skupina Flamingo a další hudební hosté. Říká se, že Marie Rottrová je dáma, jež umí stárnout, dopřeje si odpočinku a klidu. A nyní ukazuje, že umí ve správné chvíli i skončit.

Zpěvačka, jež zahájila svou kariéru v roce 1960 v Ostravě při hudební soutěži hledající mladé talenty, tehdy v doprovodu orchestru Gustava Broma, vydala za svou kariéru více jak 20 alb, desítky výběrů a odehrála přes tři tisíce koncertů. Po osmileté přestávce vydala v závěru roku 2009 poslední album nazvané Stopy s autory.

Sluší se napsat i pár vět o kapele Neřež. Ta se dala dohromady v roce 1997, vlastně vznikla na základě tehdejší doprovodné kapely Jaromíra Nohavici. První desku vydala po roce, a to se skladbami Zdeňka Vřešťála a písní Ženy Jaromíra Nohavici. S vydáváním dalších titulů skupina měnila své obsazení. Loni v listopadu upořádala koncerty na počest zpěvačky Nerezu Zuzany Navarové a doprovázela Marii Rottrovou. Skupina vystupuje v novém obsazení. Vedle kmenových členů Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského, kteří přišli z někdejšího Nerezu, je zde baskytarista a zpěvák Filip Benešovský, jenž působí také v sestavě Taliesyn. Novými členy skupiny Neřež jsou flétnista Robert Fischmann (Bran a Taliesyn) a klavírista Vítek Beneš (Blue Effect a United Flavour). Poslední album skupiny nese název Kolektivní vina a jeho křest proběhne 23.června v Chodovské Tvrzi na Praze 4.


Teším sa na Spišiakov

3. července 2011 v 18:59 Rok -2011-
14.6.2011

Pôvabná. Marie Rottrová pôsobí na hudobnej scéne niekoľko desaťročí.
Pôvabná. Marie Rottrová pôsobí na hudobnej scéne niekoľko desaťročí.

V Koncertnej sieni novoveskej Reduty zajtra vystúpi kráľovná českého soulu Marie Rottrová.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Marie Rottrová tohto roku oslavuje sedemdesiatku veľkolepým koncertným turné po Čechách a Slovensku s názvom Vše nejlepší Tour 2011. Koncert v Spišskej Novej Vsi však nie je súčasťou tohto turné.

"Toto vystúpenie som mala dohodnuté už dávnejšie a aj sprevádzať ma budú iní hudobníci. Konkrétne pražská skupina Septet Plus a ako hosť spevák a skladateľ Jaroslav Wykrent, ktorý pre mňa napísal veľa pesničiek ako Lásko, To nic alebo Řeka lásky."

Jej vystúpenie v tomto meste nebude prvé. "Myslím, že som tu už spievala dvakrát, ale bolo to už veľmi dávno. Veľmi sa teším na spišské publikum. Koncerty na Slovensku majú vždy krásnu atmosféru, publikum je veľmi žičlivé, diváci sa chodia zabávať. A to baví aj mňa."

Ťažkú hlavu si nerobí

Kto pozná tvorbu Marie Rottrovej, vie, že väčšinu jej tvorby tvoria prevzaté skladby, z čoho si však speváčka veľkú hlavu nerobí: "Mám veľmi rada anglosaskú muziku a tú u nás nikto nerobil, tak som si vyberala cudzí repertoár, aby som si schuti zaspievala to, čo ma baví. Ale nahrala som aj množstvo vlastných skladieb, z ktorých sa niektoré tiež stali veľkými hitmi."

O to väčší dôraz kládla na texty a ako sama priznáva, vždy mala šťastie na výborných textárov ako Jaromír Nohavica, Pavel Vrba či Pavel Kopta. "Vždy som si vyberala tých najlepších a mala som šťastie, že pre mňa písali. Veľmi dobre sme sa vzájomne poznali, takže mi písali texty takpovediac na telo."

Emigrant jej posielal albumy

Počas svojej bohatej kariéry zažila aj totalitné praktiky a hoci tvrdí, že byť speváčkou populárnej hudby bola vždy celkom slobodná práca a pesničky si väčšinou vyberala sama, našlo sa pár výnimiek, keď jej boli nasilu pridelené: "Napríklad do rozhlasovej súťaže Pesničky pre Hviezdu alebo na Festival sovietskej piesne, ktorý sa konal v Ostrave, a na ktorom sme museli povinne spievať vopred určené veci. Bolo to nepríjemné, ale nebolo to zase až tak často. Horšie to bolo s obmedzeným koncertovaním v zahraničí, cestovalo sa len do socialistických krajín."

Súčasťou jej tvorby bol aj človek, ktorý po emigrácii do Anglicka posielal Marii albumy rôznych interpretov, ktoré sa u nás zohnať nedali, a o ktorých si myslel, že by sa speváčke hodili do repertoáru.

"Bol to veľký fanúšik skupiny Flamingo, s ktorou som roky spievala a volal sa Jirka Strejček. Neskôr žil v Londýne, odkiaľ mi tie platne posielal. Boli to hlavne speváčky, napríklad Elki Brooks, od ktorej som prevzala pesničku Dnes plač, ale aj mnoho iných. Veľmi dobre sa triafal, mnohé z týchto skladieb sa stali ozajstnými hitmi."

Obľúbená speváčka vs. nepopulárny politik

Hoci speváčka pôsobí na hudobnej scéne už niekoľko desaťročí, stále má čo publiku ponúknuť, pričom nezriedka sedia v hľadisku aj mladí ľudia, ktorí v čase speváčkiných prvých hitov ešte neboli ani na svete. Čím to je?

"Myslím si, že v rodinách sa pesničky a vkus tak trocha dedia. Nedávno mi rozprávala diváčka, že by som neverila, akého mám fanúšika. Jej synovec má len desať rokov, v aute mu musia púšťať moje skladby a odmieta z auta vystúpiť skôr, než cédečko dohrá."

Istého času koketovala ostravská rodáčka aj s myšlienkou vstúpiť do politiky, dnes však neľutuje, že sa tak nestalo a ostala verná svojej najväčšej láske - spievaniu.

"Je lepšie byť obľúbenou speváčkou ako nepopulárnym politikom. Keď si zaspievam na krásnom koncerte a ľudia mi dlho tlieskajú a prejavujú svoju priazeň, je to vždy balzam na dušu. A keď sa potom spokojní vracajú z koncertu domov, som veľmi šťastná."Rottrová a bude i na finále Porty 2011, vystoupí i se skupinou Neřež

3. července 2011 v 18:54 Rok -2011-
8.5.2011

Zpěvačka v Ústí na festivalu zazpívá v sobotu 4. června večer spolu se skupinou Neřež

Ústí nad Labem - První dáma českého soulu, Marie Rottrová, bude jednou z hvězd ústeckého finále Mezinárodního hudebního festivalu Porta 2011. S
Slíbil to - a těší se na ni - také Jindřich Šrejber, jeden z pořadatelů Porty, pověřený hostováním Marie v amfiteátru letního kina v Ústí. A účast zpěvačky potvrdil i Zdeněk Vřešťál, kapelník skupiny Neřež, která zpěvačku doprovodí v programu, který připomene nejen velké Mariiny hity, ale také její písničky napsané folkovou zpěvačkou Zuzanou Navarovou.

Synův výběr hitů

Bez nadsázky lze tvrdit, že na tom koncertě zazní skladby z Mariina jarního vzpomínkového alba "Zlatá kolekce 1968 - 2010" (Supraphon 2011), mapující kariéru nepřehlédnutelné a nepřeslechnutelné osobnosti české populární hudby napříč žánry.
Tedy od "ostravského soulu" přes folkověji laděné písně až po čistý pop a hudbu diskoték. Komplet 65 skladeb vybral a sestavil ten nejpovolanější - zpěvaččin syn Vít Rotter. A že na 3CD dominují - i když nepřevažují texty tradiční spolupracovnice "ostravské Marušky" Jiřiny Fikejzové? To je fajn zpráva, ne? A logická...
Tím ale ohlížení v roce zpěvaččiných kulatých narozenin zdaleka nekončí. Na podzim ještě u Supraphonu vyjde kolekce všech alb Marie Rottrové. Ta také odpovídala v rozhovoru.
Na sklonku roku vám vyšlo dvojCD písniček s texty Jiřiny Fikejzové. Prozraďte - čím je váš nový 3CD výběr výjimečný?

Především vychází v mém výjimečném roce, je rozložen na tři CD a mapuje celou moji dráhu od konce 60. let minulého století až po poslední novinkové album Stopy. A kromě největších hitů obsahuje i písně, které lidi tolik neznají, a myslím si, že by si je připomenout a poslechnout mohli.
Které například?

Třeba písničku Dívka s dobrou pověstí. Tu jsem našla v archivu ostravského rádia - nikdy nevyšla na žádném nosiči. Je to písnička Zdeňka Bartáka a Jiřiny Fikejzové - a je opravdu nádherná. Najednou jsem zjistila, že existuje píseň, která by na tomto výběru měla být. A pak taky písničky, na kterých jsem se podílela autorsky, buď jsem textovala muziku, nebo jsem psala hudbu na texty. Takové písničky jsou mojí výpovědí. A některé z nich nejsou už dnes příliš známé, protože vyšly dávno.

Kdy jste si napsala první písničku?

První melodii jsem si napsala v roce 1969 ve Švýcarsku, měla jsem s sebou text Vládi Čorta, který se mi moc líbil. Tehdy mě zcela pohltila soulová hudba, tak jsem - možná po vzoru černošského tria Supremes - napsala písničku v tomto stylu - Labutě.
Autorské písně se asi zpívají jinak než písně, které napsal někdo jiný…

Autorské zpívání je to nejlepší, co může být! Celý život vzhlížím ke zpěvákům, kteří si sami píší písně. Když si člověk napíše píseň sám pro sebe, stoprocentně si za ní stojí - nemůže uhnout a nemůže říct: "Hele, to jsem se sekla". Pokud stvoříte věc sám pro sebe, seknout se nemůžete. Takové písně vycházejí z vašeho vnitřku.
Kolik takových písní aktuální trojdeskový komplet obsahuje?

Je jich tu 65. Písničky, na kterých jsem se podílela, buď hudbou, nebo textem. Takže desetina tohoto výběru. Ale nic anglicky.

Jak je váš nový výběr pojat?

V zásadě chronologicky. Možná jsou některé písně v čase přehozené, ale minimálně. Ten výběr ukazuje moji dráhu od ostravských začátků na konci 60. let minulého století do současnosti. Schválně jsem na něj nevybrala žádnou anglicky zpívanou písničku, i když jsem jich natočila hodně. Mám pocit, že na to u nás moc posluchači nejsou zvyklí, navíc na podzim vyjdou všechna moje elpíčka na CD, tam je posluchači samozřejmě najdou.

Finále Porty 2011
čtvrtek 2.6. , Dům kultury 18:30
POTLACH S PACIFIKEM
Ozvěna (Brno), Sekvoj (Praha), Náplava (Ústí nad Labem),
Vojta Kiďák Tomáško (Loket),
Tempo Di vlak (Ostrava)pátek 3. 6., Lidické nám. 17:00
FINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŽE
- deset finalistů autorské soutěže a hosté: Esence, Burizón, Martin Rous, Stráníci, Věra Martinová, Jamie Marshall, Lenka Slavíková, Žalman a spol.sobota 4. 6., Letní kino 12:30
TRAMPSKÁ SEDMA
Přehlídka účastníků soutěže, jejichž hudba zní v rytmu di tramp

Letní kino 15:30 MEZINÁRODNÍ FINÁLE PORTY
- mezinárodní finále interpretační soutěže za účasti kapel z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska a vystoupí hosté: Pětník, Alibaba, Reliéf, Modrotisk, Kapitán Kid, Taxmeni, Pavlína Jíšová, Marie Rottrová a Neřež, Spirituál Kvintet, Franta Nedvěd s kapelou


Marie Rottrová končí! Na podzim zazpívá naposledy

3. července 2011 v 18:49 Rok -2011-
18.5.2011

Marie Rottrová končí! Na podzim zazpívá naposledy

Zvláštní dárek si nadělí nestárnoucí zpěvačka Marie Rottrová k 70. narozeninám. Měsíc před oslavou vyjede na své poslední turné a současně s jubileem oslaví i konec kariéry.


Během podzimního turné vystoupí Rottrová na jedenácti místech v českých i slovenských krajích. Jako hosty si přizve přátele, kteří ji v průběhu padesátileté kariéry provázeli. Na pódiu se s ní objeví například Petr Spálený, Jaroslav Wykrent, Petr Němec, Zdeněk Vřešťál nebo Vít Sázavský. "Moc se na letošní turné těším, dopřávám si odpočinek a klid a na podzim se naposledy postavím na pódia, abych se všemi svými hudebními přáteli a fanoušky rozloučila. Jak jinak, než svými písničkami," prohlásila Rottrová.

S ukončením koncertování úspěšná zpěvačka koketovala už před čtyřmi lety. "Když je koncertů moc, tak to unavuje. Počítám, že do dvou let skončím," říkala tehdy. Překonala se o dva roky. Zřejmě si řekla, že to dotáhne do magické sedmdesátky. Nebyl to pro ni zase takový problém - na svůj věk překypuje energií a vypadá čím dál mladší.

Nezdá se tedy, že by se Rottrová jako správná důchodkyně hodlala věnovat výhradně odpočinku, háčkování a kytičkám. Spíš si chce konečně najít čas na vlastní život a rozjet ho naplno. Jednak je tu o šestnáct let mladší milenec Milan Říha, který si zaslouží její pozornost, a své si žádají i vnoučata. "Jsem typická babička, vyvářím, chodíme na procházky nebo jezdíme na kole," vysvětluje zpěvačka, kterou pravidelně navštěvují vnuci Bruno a Max. Další dvě vnoučátka žijí s rodiči až ve vzdálené Kanadě. To je další důvod, proč se chce Rottrová vyvázat z hudebních závazků. Konečně bude mít čas podívat se za vzdálenou rodinou za oceán.Zpěvačka po letech přiznává, že kvůli kariéře musela obětovat rodinný život, a ráda by si to na stará kolena vynahradila. "Když jsem měla nejvíc toho zpívání, byli kluci malí a byli víc u maminky než u mě. Toho jsem později velmi hořce litovala," svěřila se před časem rádiu Impulz.
Marie nás nicméně možná ještě pěkně překvapí. Před několika lety se nechala slyšet, že by místo zpěvu vyzkoušela v budoucnu politiku. "Ta mě velice zajímá a myslím, že bych se v ní cítila jako ryba ve vodě," prohlásila tehdy. V roce 2006 dokonce jednala s lidovci o kandidatuře do senátních voleb. Nakonec se však rozhodla upřednostnit zpívání a na kandidátce se neobjevila.

Další její myšlenkou bylo podpořit začínající talenty a pomoci někomu vydat desku. Není tedy vyloučeno, že si Rottrová vyhlédne a vychová následovnici, kdo po ní převezme žezlo královny českého soulu. Každopádně poslední slovo ještě neřekla. I s koncertováním definitivně končí.


Aneta Langerová v sobotu zazpívá s Marií Rottrovou na Reflex stage!

3. července 2011 v 18:43 Rok -2011-
21.6.2011

V sobotu 25. června proběhne na Reflex stage na Slovanském ostrově v rámci festivalu United Islands pocta Jiřímu Voskovcovi. Na jednom pódiu se zde sejdou také Aneta Langerová s Marií Rottrovou - a to dokonce u jedné písně.

Reflex stage připomene Jiřího Voskovce písněmu Osvobozeného divadla Wericha a Voskovce, a to v podání jmen jako je Meky Žbirka či Gipsy.cz. Aneta Langerová s Marií Rottrovou zde zazpívají písničku Život je jen náhoda - a to byste si rozhodně neměli nechat ujít. Navštívili jsme Anetu při zkoušce, a to zrovna když se venku stávkovalo.

---Víze ZDE---

Marie Rottrová končí s kariérou

3. července 2011 v 18:41 Rok -2011-
15.5.2011

Zpěvačka Marie Rottrová slaví sedmdesáté narozeniny, i když byste její věk nehádali, i přesto se rozhodla ukončit svou kariéru velkým podzimním turné po Česku a Slovensku.

foto ke článku

Na pódiu chce slavit s přáteli, jako jsou Petr Spálený, Jaroslav Wykrent, Petr Němec, Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský, kteří jí v průběhu její dlouhé kariéry provázeli. Na turné jí doprovodí ostravská skupina Flamingo.

"Moc se na letošní turné těším, dopřávám si odpočinek a klid a na podzim se naposledy postavím na pódia, abych se všemi svými hudebními přáteli a fanoušky rozloučila. Jak jinak, než svými písničkami," uvedla Rottrová, která vydala více než 20 alb a odehrála přes 3 tisíce koncertů.

Začínala v šedesátých letech a její coververze tehdejších amerických superhvězd (Private Number od Bookera T. Jonese, Aint No Way od Arethy Franklinové atd.) svou kvalitou ohromily. Měla štěstí na textaře - psali pro ní Nohavica, Vrba i Kopta. Písničky jako Volej známý číslo, Pane můj a S tím bláznem si nic nezačínej představují vrchol českého mainstreamu.


Na rozdíl od většiny českých popových zpěvaček vždy kladla důraz na kvalitu materiálu, ne na komerčnost. Nezaplétala se do skandálů, s nikým se nesoudila a nevnucovala se do bulvárních časopisů. Její úroveň nakonec potvrzuje i fakt, že ovládá umění odejít včas.