Březen 2011

Zlatá kolekce 1968-2010 - 3CD

26. března 2011 v 8:29 CD, DVD, LP

http://www.supraphon.cz/!img_katalog/SU6041_2_xl.gif
Datum vydání: 25. března 2011
Najdete tu na sedmdesát písní ze všech období zpěvaččiny kariéry, od ostravských začátků až po úplnou současnost. Licenční spoluprací se podařilo vytvořit kompletní zvukový obrázek dámy se soulovými kořeny, ale především s oprávněnou pověstí daru nalézat i v popu nadčasovou kvalitu.

Měla štěstí na přátelsky spojené domácí skladatele (J. Wykrent, J. Urbánek, V. Figar nebo B. Ondráček) a textaře (J. Fikejzová, V. Čort, J. Wykrent, J. Nohavica, P. Vrba, P. Kopta či V. Poštulka). Mimořádný je ale také její výběr převzatých skladeb, vždy přínosně ozvláštněných. Její repertoár tak působí soudržně, když spojovníkem je její profesionalita a osobitost.

Sama Marie Rottrová si vybrala tuto sestavu písniček, zachycujících její pěvecký vývoj nikoli přísně chronologicky, ale posluchačsky přehledně. Na vstupní české verze zahraničních věcí (Baby, vítej k nám, Volej známý číslo, Pane můj, Tisíc tváří lásky, Mít pouhej tejden, Kůň bílý a další) logicky navazují velké domácí úspěchy (Svatba U dvou lilií, Zatracenej čáp, Ty, kdo jdeš kolem, Řeka lásky, Střapatá, nohatá, Osud mi tě přál, Lásko… či Ten vůz už jel), nechybí novější sada coverů (To mám tak ráda, Ať soused shůry bouchá, Bouda Na hororu, Dívka, která spí jen tak, S tím bláznem si nic nezačínej, Muž č. 1, Štěstí nebo Lásko, voníš deštěm), až do úplné současnosti dovedly výběr Žaluzie.

---Supraphon---

Po koncertě piju pivo

26. března 2011 v 8:04 Rok -2011-
Zpěvačka Marie Rottrová letos oslaví 70 let. Právě vydává vzpomínkové trojalbum Zlatá kolekce 1968-2010. My jsme si s ní ale popovídali například i o tom, jaké to je v sedmdesátil letech aktivně koncertovat...

Marie Rottrová

Populární zpěvačka Marie Rottrová se narodila 13. listopadu 1941, na podzim tedy oslaví 70 let. Když jsme se setkali v budově Supraphonu, byl jsem mile překvapen, jak svěžím dojmem tahle dáma české pop-music působí...

Letos oslavíte kulatiny. Chystáte pro své příznivce nějaké překvapení?
Je to hlavně překvapení pro mě, protože jsme nikdy neslavila své narozeniny na jevišti. Byla jsem ale přemluvena - vlastně ukecána - abych to udělala. Chystám veliké turné se světly, dechy, vokalistkami a ostravskou skupinou Flamingo. Koncerty budou ve sportovních halách a v Ostravě by to měla točit televize. Bude to spíš tedy taková televizní show, trochu podobná té, kterou jsme dělali na závěr Divadélek pod věží k otevření ČEZ Arény. Ostravská televize mi tenhle pořad nabídla. V Praze pak bude poslední koncert točit česká televize.

Bude se koncertů účastnit i kapela Neřež, se kterou často spolupracujete?
Budou tam jako hosté Zdeněk Vřešťal a Vítek Sázavský.

Jaký je to pro vás pocit, zpívat písně Zuzany Navarové?
Skvělý, naprosto skvělý. Když mi v roce 2001 Zdeněk Vřešťál a Vítek Sázavský nabídli, že mi vyprodukují cédéčko, byla jsem překvapená, ale moc mile. Zuzana mi hned nabídla dvě písničky. Obě jsem okamžitě vzala, i když je ona sama zpívala s kytarou, hned jsem si dokázala představit, jak je budu zpívat. Ve studiu jsem je měla hned natočené, snad skoro napoprvé. Strašně ráda jsem to zpívala.
Po dvou letech jsem měla vydávat další cédéčko a Zuzana mi nabídla Žaluzie. Krátce nato ale umřela a já dlouho cédéčko nevydala - šest let byly v šupleti. Natočila jsem tedy tři písničky Zuzany Navarové, jedna je hezčí než druhá, Žaluzie jsou vyloženě šlágr.

Marie Rottrová právě vydává nové album s názvem Zlatá kolekce 1968-2010. Jedná se o trojcédéčko, které obsahuje 65 písniček. I na něj jsem se populární zpěvačky vyptal...

Vydáváte teď nové album, je to takový průřez vaší tvorbou, co na něm vaši posluchači najdou?
Je to průřez repertoárem od konce 60. let až do posledního novinkového alba, které vyšlo před dvěma lety. Jsou - kromě největších hitů, které na výběrech musí být - písničky z cédéček, které nevyšly u Supraphonu a jsou tam písničky z archivu ostravského rozhlasu.

Bylo těžké, vybrat jeho obsah?
Měla jsem asi sto tipů, které jsme tak různě přebírali, až jsme vybrali. Roli hrála stopáž, nálada, atmosféra. Půl na půl jsou to převzaté písničky, takže hrála roli také práva. Chtěli jsme,a by výběr dával nějaký smysl - myslím, že se to podařilo. Cédéčko má svou tvář.

Poslední novinkové album Stopy vydala Marie Rottrová v roce 2009. Zajímalo mě, jestli chystá nějaké další novinkové písničky...

Chystáte nějaké album s novými písničkami?
To je otázka - nevím to. Trošku přemýšlím, že bych si začala psát nějaké písničky sama. Celý život maličko závidím autorským zpěvákům, kteří si napíšou písničku, zazpívají si to, nemusejí se za nikoho schovávat, nebo naopak někoho podporovat tím, že mu zazpívají jeho písničku. Udělat svoji výpověď je ideální, co může zpěváka potkat. Zpěvák jinak jde s kůží na trh svým zpěvem, ale interpretuje často myšlenky a hudbu někoho jiného.
Hodně mě to láká, přemýšlím nad tím, a až budu mít trošku času... Už jsem přestěhovala klavír do své pracovny, tak uvidím...

Nebála byste se, je to přece jen něco trochu jiného, nerozklepala by se vám před diváky kolena?
To je otázka, ale mně se kolena tak snadno nerozklepou (směje se). Byla by to premiéra. Musím udělat první písničku a potom uvidím.

Dnes je velice populární pěveckou disciplínou muzikál. Marie Rottrová však v žádném muzikálu nevystupuje - přišlo mi to zvláštní, tak jsem se neváhal zeptat.

Možná se pletu, ale nezaznamenal jsem vás v žádném populárním muzikálu. Jaký to má důvod?
Nepletete se, žádnou roli jsem nepřijala (smích). Muzikál mě nebaví, jako žánr mi nic neříká a ani nechci být součástí muzikálu.

Závěrem rozhovoru, když už byla atmosféra skutečně vlídná a uvolněná, jsem si troufl i na osobnější otázky...

Nechci se vás nijak dotknout, ale jste ve věku, kdy jsou běžně lidé v důchodu. Zajímá mě, jak vlastně vypadá pěvecký důchod?
Můj pěvecký důchod je prostý: zpívání, ježdění, koncertování... stále jsem někde. Zkrátka pracuju jak mourovatá. Před turné jsem si udělala trošku pauzu, mám jen pár koncertů na Slovensku, něco tady na Portě s Neřež. Chci si teď trošku odpočinout a odpočinout i diváky. Těším se, že odjedu na chvilku za synem do Kanady.

Je ve vašem věku obtížné (člověk si dokáže představit různé komplikace) být třeba hodinu v kuse na jevišti a podávat maximální výkon?
Není to těžké v případě, že máte za sebou kapelu, se kterou vás baví zpívat, že máte písničky, které vás baví zpívat, a před sebou máte publikum, pro které vás baví zpívat. Pak to vůbec není těžké - kapela vás nabije, publikum vás nabije a je to dobré. Horší je, když zpívám na polo-playback na nějakých firemních či podobných akcích - to opravdu zvládnu 45 minut a končím. I když někdy se stane, třeba na nějakém vinobraní, že jsem zpívala a tři tisíce lidí pode mnou bylo nadšených, tak to pak člověka překvapí.

Jak to máte před vystoupením - přijíždíte na poslední chvíli, nebo se snažíte být na místě zavčasu?
Nepřijíždím na poslední chvíli. Přijíždím většinou už s pianistou - jsme dvě hodiny před vystoupením na jevišti, máme zvukovou zkoušku, pak si dám kávičku... Jsem ráda sama v šatně, nemám moc návštěvy před koncertem. Hodinku předem si se sebou maličko pohraju - vlásky, namaluju se a v šatně se pěkně připravím.
Když zpívám s Neřež, tak kluci hrajou přede mnou, tak se do nich zaposlouchám, to mě krásně naladí. Diváci jsou připravení... navíc se mému publiku Neřež líbí. To spojení je úžasné: Publikum Neřež objevilo mě a moje publikum objevilo Neřež. Děláme si vlastně vzájemnou službu, je to hrozně fajn.

Když je po vystoupení - je to přece jen práce - jste hodně vyčerpaná? Dovedu si představit, že pracuji osm hodin na počítači, nebo někde na stavbě a jsem zpocený. Jaké to je na po koncertě...
Jsem vždycky tak nakopnutá, že nemohu vůbec spát. Dlouho se mi v hlavě ozývá jedna písnička z koncertu a zpívám si ji stále dokola. A hned po koncertě mám hroznou chuť na pivo nebo na sklenku vína. Potřebuju se nějak uklidnit, dám si jedno pivo a je to.

Jaké pivo?
Aby to nebyla reklama (smích). Svijany a někdy Gambrinus.


Rottrová ke svým sedmdesátinám připravila výběr téměř 70 písní

23. března 2011 v 18:30 Rok -2011-
21.3.2011

V pražské Incheba Areně se 17. dubna konalo udílení cen Akademie populární hudby Anděl 2009. Do Síně slávy byla uvedena zpěvačka Marie Rottrová.
Praha - Kompilační album s téměř sedmi desítkami písní připravila v roce svých sedmdesátých narozenin, které připadají na 13. listopadu, zpěvačka Marie Rottrová. Výběr s názvem Zlatá kolekce 1968/2010 na třech CD přináší skladby od ostravských začátků populární interpretky až po současnost. Posluchači zde naleznou převzaté zahraniční melodie jako Kůň bílý, Dívka, která spí jen tak či Lásko, voníš deštěm i skladby domácích autorů od starších hitů jako Lásko... až po píseň Žaluzie z předloňského alba Stopy.

"Mám teď jubilejní rok, jehož součástí jsou výjimečné projekty. Vedle trojcédéčka s průřezem mých písní od 70. let po současnost chystám na podzim turné po velkých halách s krásnými světly a hosty," řekla dnes ČTK Rottrová. Dodala, že ji doprovodí kapela Flamingo a sboristky.

Výběr písní, který není přísně chronologicky sestaven, si Rottrová na albu zvolila a poskládala sama. "Bylo to docela snadné. Chtěla jsem, aby tam byly největší hity i méně známé skladby, které jsem chtěla svým příznivcům přiblížit," uvedla zpěvačka přezdívaná "ostravská Lady soul". Zařadila i několik písní, na kterých se autorsky podílela. "Když udělám něco za sebe, má to přece jenom větší muzikantskou a textovou vypovídající hodnotu," podotkla.

Velké nadšení vyvolalo loňské vystoupení Rottrové v jednom z festivalových stanů na Rock for People, kde jejím hitům aplaudovaly tisíce lidí, přestože mezi nimi byli příznivci rocku, punku a jiných popu více či méně vzdálených stylů. "Letos nic podobného nechystám, ale budu vystupovat na festivalu Porta v Ústí nad Labem," sdělila Rottrová.

Loni v listopadu zpěvačka pokřtila své retrospektivní album Osud mi tě přál s hity, jejichž texty napsala Jiřina Fikejzová. Zároveň převzala zlaté album za prodej 8000 kusů předloňského alba Stopy, které je její první studiovou nahrávkou po osmi letech.

Desky Rottrové se většinou velmi dobře prodávají; například za rok 2007 obsadila za prodej přes 8600 kusů svého tehdy čtyři roky starého alba Všechno nejlepší druhou příčku v cenách Deska roku. "Je nevěřitelné, jak se album Všechno nejlepší stále dobře prodává. Na mých koncertech je o něj stále největší zájem, sama to nechápu," diví se Rottrová, která vždy měla šťastnou ruku při přebírání zahraničních skladeb. Podle jejích slov je to tím, že si vždy vybírala jen písně, o nichž byla přesvědčena, že jí "sednou". Z domácích autorů považuje za stěžejní spolupráci s Jaroslavem Wykrentem.

Rottrová, kterou hudební kritici oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár, kariéru začínala v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři. V osmdesátých letech přesídlila do Prahy, kde nyní žije se svým partnerem. Přesto je s rodnou Ostravou stále spojována.

V poslední době úzce spolupracuje s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem ze skupiny Neřež. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli. Jeden z nich, Vít Rotter, je i producentem nového alba Stopy.

Loni byla Rottrová, která během své kariéry nazpívala přes 600 písniček, Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy. Na podzim u příležitosti 70. narozenin vyjde velká kolekce se všemi jejími alby. Něčeho takového se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott.


Na svatbu ještě nedozrál čas

23. března 2011 v 18:24 Rok -2011-
18.3.2011

Marie Rottrová: Na svatbu ještě nedozrál čas


Nestárnoucí zpěvačka Marie Rottrová jako by objevila elixír mládí. S minimálními zásahy estetické chirurgie vypadá na prahu sedmdesátky o dvacet let mladší. A odmítá nabídky k sňatku!

Když vypadáte pěkně ve dvaceti, můžete být na sebe pyšná, ale pořád jste "jedna z mnoha". Pokud si uchováte štíhlou postavu i po dvou dětech, budete už větší frajerka. Ale jestliže se vám podaří v sedmdesáti vypadat jako Marie Rottrová, nechte si udělit prezidentský metál. "Člověk vypadá tak, jak se cítí. A já jsem spokojená, šťastná a veselá. Mám doma mladého chlapa, tím to je," pochlubila se s receptem na mladistvý vzhled zpěvačka.

Ačkoli je její přítel Milan Říha o šestnáct let mladší než ona sama, věkový rozdíl byste na první pohled nepoznali. Dohromady se dali už před pěti lety. A rozhodně to nebylo tak, že by Marie líčila na zajíčky. Milan jí nadbíhal téměř rok, než se uvolila brát ho jako něco víc než kamaráda. "Během roku, kdy za mnou chodil s kytkami, jsem ho ani jednou nepustila domů. Vzala jsem kytici a jeho nechala stát venku u vrátek," vzpomíná Marie s úsměvem. Přesvědčila ji jeho vytrvalost a ryzí charakter. "Byl mi nablízku v určitých momentech, kdy jsem potřebovala vedle sebe někoho mít... Takoví chlapi se nevyhazují," vysvětlila.


Vztah s mladším mužem jí svědčí po všech stránkách. V poslední době je aktivnější i pracovně, DVD Tisíc tváří lásky, nové album Stopy a kompilace Osud mi tě přál se objevily na trhu během pouhých tří let. Název naposledy zmíněné desky napovídá, že se Marie inspirovala právě novou láskou. "Osud mi přál mého přítele a jemu přál mě," libuje si zpěvačka. Přestože v Milanovi nepochybně objevila "toho pravého", na svatbu je podle ní ještě brzo. Milan by se ženil rád, a se žádostí o ruku už za Marií dokonce přišel, ke svému zklamání ale nepochodil. "Ještě nenastal ten pravý čas," tvrdí zarytě zpěvačka.

Milenectví je nakonec víc sexy než manželství - není tak zavazující a je v něm nádech romantiky. "Má to v sobě určité napětí a provokaci," říká Marie. Jiná žena by na jejím místě hnala milence šupem do chomoutu, aby si ho "pojistila" a neutekl jí za mladší. Marii je ale naštěstí bližší důvěra než žárlivost. "O svoji lásku se přece může strachovat i mnohem mladší partnerka nebo i partner. Musíte věřit!" radí zpěvačka, která naopak vztah s mladším mužem doporučuje. Je to podle ní nejlepší plastický chirurg, jakého si můžete přát.

Z těch skutečných plastických operací má za sebou jen úpravu očních víček a vypnutí vrásek na krku. "Když jsem si nechala udělat horní víčka, najednou jsem strašně moc omládla. Oči se rozjasnily, oční okolí bylo mladé. A na očích strašně záleží," domnívá se Marie, která je ale zásadně proti botoxovým úpravám. Obličej po takovém zásahu podle ní vypadá příliš strnule a nepřirozeně. A mimiku Marie potřebuje coby zpěvačka obzvlášť.

---Femina.cz---

Blesk pro ženy 2005 - ,Cukroví nepeču, nosí mi ho snacha'

13. března 2011 v 15:31 | @maruskarottrova.blog.cz |  Časopisy
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)

Styl 2008 - ,Zná vnoučka jenom z fotky'

12. března 2011 v 11:55 | @maruskarottrova.blog.cz |  Časopisy
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)

Vlasta 2006 - ,Mám moře za domem'

8. března 2011 v 11:40 | @maruskarottrova.blog.cz |  Časopisy
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)
(Pro zvětšení klikni)

Rottrová dala milenci košem

7. března 2011 v 20:04 Rok -2011-
3.3.2011

Marie Rottrová se vdávat nebude, zatím
Marie Rottrová.Zpěvačka Marie Rottrová odmítla žádost o ruku. Košem dala svému milenci Milanu Říhovi, se kterým již pět let žije. "Ano, nechtěla jsem se ještě vdávat. To je moje soukromá věc, nerada bych ji rozpitvávala," řekla pro deník Blesk.
Rottrová ve vztahu s partnerem mladším o šestnáct let omládla. "Jsem spokojená, nemám žádné plastiky nebo drahé krémy," přiznala deníku. Zároveň ubezpečuje, že si s Milanem Říhou před oltář určitě stoupne. Nyní podle Rottrové, která by měla už třetí svatbu, ale ještě nenastal ten pravý čas.


Marie Rottrová odmítla žádost o ruku!

7. března 2011 v 17:51 Rok -2011-
3.3.2011

Marie Rottrová (69) dala košem svému milenci Milanu Říhovi (53), který jí nabídl sňatek! Původně ostravská zpěvačka, která od roku 1985 bydlí v Praze, se svým přítelem žije už pět let.


Marie Rottrová (69), která rozhodně nevypadá na svůj věk, se přiznala, že se prostě ještě nechtěla potřetí vdávat. Je ale na první pohled vidět, že ve vztahu s o šestnáct let mladším partnerem doslova omládla. Milan Říha je podnikatel v zahradnických potřebách.

Zpěvačka byla již dvakrát vdaná a z prvního manželství má dva již dospělé syny, kteří se také věnují hudbě. Marie Rottrová ovšem média ubezpečuje, že si s Milanem Říhou jednoho dne řeknou své ANO. Jen prý ještě nenastal ten správný čas …

Marie Rottrová v minulém roce vstoupila do Síně slávy u příležitosti udílení cen Anděl.


Rottrová dala milenci košem: Odmítla žádost o ruku!

7. března 2011 v 17:48 Rok -2011-
3.3.2011
Marie Rottrová (69) mohla už potřetí pod čepec. Jít znovu před oltář teď ale odmítla! Po pěti letech intenzivního vztahu a společného bydlení požádal Milan Říha (53) zpěvačku o ruku, Maruška ale odmítla. "Ano. Nechtěla jsem se vdávat," přiznala včera Blesku. Důvod? "To je moje soukromá věc, nerada bych ji rozpitvávala!" řekla Rottrová.

Zpěvaččin přítel Milan je rozvedený už dlouho. S Marií žije v jejím domku v Kolovratech u Prahy, zpěvaččiny syny i jejich vnuky pojal za své, přesto ho Rottrová za manžela ještě nechce. "Já říkám, že teď svatba nebude. Zatím!" zdůrazňuje Rottrová, která po boku o šestnáct let mladšího partnera omládla. A je si toho moc dobře vědoma. "Ano, jsem spokojená, nemám žádné plastiky nebo drahé krémy," přiznává.

O přítele se také vzorně stará, teď si dokonce zakázala práci. "Kdepak, chci odpočívat a nabírat energii. Sem tam zazpívám na plese nebo pro nějakou firmu, s koncerty ale až do podzimu počkám," sdělila Rottrová. "Bude mi 70 let, a tak si šetřím na narozeninovou koncertní šňůru síly. Nejsem už nejmladší."

Jubileum české přední zpěvačky se ovšem začíná slavit už v březnu. To Marii vyjde trojcédé Zlatá kolekce u Supraphonu. Křest bude podle informací přímo grandiózní. "Proto teď odpočívám. Navíc mi je opravdu momentálně zle. Chytila jsem nějakou chřipku, mám vysoké teploty, tak neopouštím postel," přiznala Rottrová. Milan o ni vzorně pečuje, tak je jako v bavlnce. "Je to zlato," říká o příteli Marie a ubezpečuje, že jednou si s ním před oltář určitě stoupne. "Teď ale ještě nenastal ten pravý čas," říká.