Leden 2010

Nebyly jsme konkurentky ani kamarádky

28. ledna 2010 v 19:00 Rok -2010-
5/2010

Ateliér máme naštěstí schovaný v suterénu. Jinak by výbuchy smíchu během líčení, převlékání, focení i rozhovoru se zpěvačkami Marií Rottrovou (68) a Věrou Špinarovou (59) zaměstnance redakcí ve vydavatelství zřejmě dost udivovaly. Takový příjemný holčičí dýchánek.

Vybavíte si, kdy jste se viděly poprvé?
Věra: Já přesně. Když jsme měli sraz osmých tříd ve vítkovickém kulturáku, Maruška tam zpívala a pro nás žáky vyhlásili pěveckou soutěž. Přihlásili jsme se asi čtyři, všichni jsme zpívali Vánoce, Vánoce přicházejí, já vyhrála a Maruška mi předávala výhru: vánoční kolekci.
Marie: (výbuch smíchu) To si vůbec nepamatuju!
Věra: Přišla jsem s kolekcí domů a oznámila, že taky budu zpěvačka. Bylo mi čtrnáct.

Obě jste začínaly díky pěvecké soutěži.
Marie: O soutěži Hledáme nové talenty mi řekl bratr, tak jsem se přihlásila. V porotě seděli Jarmila Veselá, Jiří Vašíček a další dva lidé. Do finále, ve kterém nás doprovázel Orchestr Gustava Broma, jsme se probojovaly čtyři dívky. Skončila jsem poslední. Byla jsem na tu Veselou pěkně naštvaná, co si to dovoluje. Vyhrála jsem až další soutěž Poprvé před kamerou.

Věro, vy jste soutěž talentů vyhrála?
Marie: Jasně, otevřela pusu a nemohla nevyhrát.
Věra: Právě že ne. Přihlásila jsem se na soutěž v Porubě v kulturáku, zpívala jsem vlastní písničku, doprovázela se na kytaru a vyhrála Květa Macurová, která jódlovala s Dudeškem.

Sledujete soutěže dnes?
Marie: Dívám se, když jsem doma, zajímá mě to a baví. V prvním ročníku SuperStar se mi líbila Aneta Langerová - ta dodnes - a Martina Balogová. Letos Martin Chodúr a zaujal mě Jan Bendig; na to, že mu je patnáct, má vyzrálý hlas.
Věra: SuperStar je velký fenomén. V prvním ročníku bylo jasné, že vyhraje Aneta. Stále se drží, je populární. Ještě Sámer Issa, i když ten to bere přes zviditelňování se na večírcích. O vítězi druhého ročníku Vlastovi Horváthovi ani nevím, jestli ještě zpívá. Petr Bende byl druhý a je úžasný pracant. Je tvárný, dovede zazpívat s velkým bandem i jenom s kytarou. Opravdový muzikant!
Marie: Nezáleží na tom, jestli někdo vyhraje. Karel Gott taky nevyhrál, když se přihlásil do soutěže. Prý se ho porota ptala, jestli si z nich dělá legraci… Časem se projeví, kdo na sobě pracuje a jestli má dobré písničky. Kdo je nemá, může zpívat jako Bůh, ale nikoho nezajímá. Důvod, proč my s Věrou ještě koncertujeme, jsou písničky, které lidi pořád zajímají.

Pokračování rozhovoru naleznete v tištěné verzi Týdeníku Květy!Říkají: Maruško, zpívej si, Maruško...

20. ledna 2010 v 19:15 Rok -2010-
14.1.2010

Marie Rottrová, ta první dáma českého soulu! V historii naší populární hudby zanechala nemalé stopy. Její nové, osm let očekávané album nese svým způsobem neopodstatnitelný název "Stopy". Ty v nás ale zanechají nejspíše jen verše o tom, že to nebyla láska, ale sport, kdo v cílové pásce má dort...


Marie Rottrová - Stopy
Vydáno: 9.11.2009
Celkový čas: 36:56
Skladby: Náměsíčná laň, Velká cesta rájem, Žaluzie, Nebyla to láska, Medonosná, Film, Stopy, Stín v záclonách, Rosalie, Čaje o páté
Vydavatel: Universal


Maruška Rottrová je jiná než ta skromná princezna z pohádky "Byl jednou jeden král". Tato bude brzy slavit sedmdesátku, nikomu nevnucuje fanatické postoje a překvapivě se ani nesnaží oslovit "mladší publikum" či věkově inovovat své fanouškovské kruhy. Mezi lidmi je ale zhruba stejně oblíbená jako ta pohádková, sůl postrádající naivka.

Deska "Stopy" vyšla začátkem listopadu, tedy v polovině podzimu a jejími kmotrami se stala překvapivá dvojice žen. Kupodivu Lucie Vondráčková a k nepodivu Hana Sorrosová, která na album přispěla čtyřmi svými texty. Mezi další povědomá jména spjatá se vznikem nahrávky patří kupříkladu Jarek Nohavica, Pavla Milcová, Zdeněk Vřešťál, Filip Benešovský, Pavlína Jíšová nebo Petr Hubacz. Pilotním singlem se stala posmutnělá píseň "Žaluzie" čitelného rukopisu Zuzany Navarové, která ji pro Rottrovou napsala krátce před svou smrtí. Album obsahuje deset písní, převážně akustických lyrických balad. Dále nabízí duet s Petrem Němcem a soubor velice vlezlých, příjemných a milých popěvků. Zcela nově a překvapivě ukazuje i folkovější cítění a pěvecký um paní Rottrové, bohužel ale může navodit i pocit jemného zklamání.

Napsat, že Marie Rottrová stárne, by bylo velice nevhodné. Řekněme, že zraje. V jejím zpěvu se místy objeví přinejmenším podezřelý chrapot, více zarážející je ale téměř nepovedená postprodukční snaha ho zahladit. Zvuk alba je neinvenční a z určitého pohledu desce škodí. Písně jsou hudebně pestré a zpěvné, zkrátka mistrovské kusy, které díky shůry sestoupenému hlasu ostravské Marušky velice sytě a nádherně vyznívají. Textově jsou zvláštní - stupidní a jednoduché nebo obrazné a hravé (odpověď možno najít po poslechu). Jisté ale zůstává, že všechny "Stopy" jsou vyplněny zvukem ohraných a dlouho zaprášených keyboardů a jejich technicky prostý zvuk nutí pozastavit se nad tím, jedná-li se o nepovedené studiovky, nebo velmi zdařilé demonahrávky.

Z jiného pohledu je nezbytné uznat a ocenit, že jde o standard Marie Rottrové, která mistrovsky nabízí přesně to, co se od ní očekávalo. Povedenou desku pro její posluchače, která jejich řady a generace upřímně potěší, protože zprostředkuje přesně to, co si přáli, na co se těšili a co mají doopravdy rádi a rádi již několik desetiletí. Publicisté a kritici mohou psát a hodnotit cokoliv, důležitý však zůstává jen pocit, který staronová Maruška všem příznivcům opět bezpochyby zajistila.


Rottrová: Za koledníky beru i bezdomovce s časopisem

20. ledna 2010 v 19:03 Rok -2010-
5.1.2010

Marie Rottrová letos poprvé zpívala na Tříkrálovém koncertu, který pořádala k podpoře Tříkrálové sbírky Charita České republiky.

Brno - Probíhající desátý ročník charitní Tříkrálové sbírky podpořil nedělní koncert, který v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Hvězdou koncertu na Hudební scéně Městského divadla Brno byla původem oblíbená ostravská zpěvačka Marie Rottrová. Na Tříkrálovém koncertě zpívala poprvé.

Letošní třetí Tříkrálový koncert sledovalo v sále divadla sedm set koledníků. Diváci během přenosu zaslali formou DMS dvě stě osmdesát tisíc korun. Peníze budou použity na charitní projekty na pomoc lidem v nouzi.

A.cz: Jak se vám koncert líbil?
Bylo to skvělé, nádherné. Děti byly prostě úžasné.

A.cz.: Jaký je váš vztah k dobročinnosti?
Přispívám na vybrané projekty, konkrétní věci nebo lidi. Nemám svou vybranou nadaci či organizaci. Například dávám peníze na krásné poutní místo Jeseníkách, také na jeden klášter. Jsem rovněž patronkou humanitárního projektu Šance na pomoc opuštěným a zneužívaným dětem.

A.cz: Předpokládám, že koledníky od svých dveří nepouštíte s prázdnou.
To rozhodně ne. A za koledníky považuji i bezdomovce, kteří prodávají časopis Nový prostor. Vždycky, když je potkám, tak si časopis koupím. Jsem přesvědčena, že když se někdo snaží, měl by být oceněn.

A.cz: Jak jsou podle obyvatelé Česka vyspělí v schopnosti obdarovat bližního, který je nouzi?
Myslím, že se učíme a máme co dohánět. Líbí se mi, jak je dobročinnost zakořeněna v anglosaských zemích. Lidé se jí učí odmalička. Snažím se to vypěstovat u svých vnoučků Bruna a Maxíka.

Pravidelně s nimi chodím na Vánoce na Hradčany, kde je velký vánoční strom a vybírá se tam na děti z dětských domovů. Dám jim peníze, aby je hodili do kasičky a přidám k tomu patřičný výklad o tom, že ne všechny děti se mají dobře tak jako oni.

---Zdroj---

CHAT - Dobré ráno

20. ledna 2010 v 18:56 Rok -2010-
4.1.2010
S Lady soul o jejich začátcích i novém CD Stopy.

Otázky a odpovědi naleznete -ZDE-
Na video rozhovor se můžete podívat -ZDE-