Říjen 2009

Marie Rottrová vydá po osmi letech nové album

23. října 2009 v 17:22 Rok -2009-
22.10.2009

Marie Rottrová

Oblíbená domácí zpěvačka Marie Rottrová přichází po osmi letech s novým albem, které nazvala "Stopy." Novinka by měla vyjít již v polovině listopadu.

Písničky na nové desce pocházejí z pera nejrůznějších autorů. Za krásnou hudbu zpěvačka vděčí například Pavle Milcové či Pavlíně Jíšové. Texty mají na svědomí Zdeněk Vřešťál či Jarek Nohavica.

Pilotním singlem na listopad chystané nahrávky je skladba zesnulé zpěvačky Zuzany Navarové "Žaluzie."


Marie Rottrová vydává nové album Stopy

21. října 2009 v 16:25 Rok -2009-
20.10.2009

Zpěvačka Marie Rottrová vydá v polovině listopadu u vydavatelství Universal Music album s názvem Stopy. Rottrová vydává novou desku po osmi letech a skladby pocházejí od širokého spektra autorů.

Pilotním singlem alba je skladba zesnulé Zuzany Navarové Žaluzie.

Zpěvačka, skladatelka a textařka Marie Rottrová je rodačka z Ostravy. Pochází z hudebnické rodiny, otec byl varhaník a matka působila jako zpěvačka. Od dětství se Rottrová učila hrát na klavír. Po maturitě pracovala jako úřednice. V roce 1960 se zúčastnila ostravské hudební soutěže mladých talentů a díky této soutěži dostala pozvánku do Československé televize.

Až do roku 1985 žila v Ostravě, kde působila se skupinami Oktet, Samuel a Majestic. Svoji první gramofonovou nahrávku vydala roku 1970 se skupinou Flamingo. Rottrová pravidelně koncertovala a začala se objevovat v Československé televizi. Velmi často spolupracovala s textaři Jiřinou Fikejzovou, Jaroslavem Wykrentem a Jaromírem Nohavicou.

V 80. letech měla zdravotní problémy a její kariéra úspěšné zpěvačky byla narušena i společenskými událostmi z listopadu 1989. Od roku 2001 zažívá Rottrová svůj velký comeback, který jí zajistilo vydání alba Podívej.

Mezi její hity patří Kůň bílý, Řeka lásky, Lásko, Markétka, duet s Pavlem Bobkem - S tím bláznem si nic nezačínej, Lásko, voníš deštěm, Ty kdo jdeš kolem či Měli jsme se potkat dřív.

---Zdroj---

Marie Rottrová se po osmi letech vydá po stopách

21. října 2009 v 16:15 Rok -2009-

Marie Rottrová, stálice českého popu, přichází po osmi letech s novým albem nazvaném Stopy, které představuje sympatickou kolekci písní.

Marie Rottrová, noblesní dáma českého popu, stálice, která díky svému nezaměnitelnému charismatickému projevu, vzezření i citlivému výběru repertoáru nikdy neztratila přízeň fanoušků, přichází po dlouhých osmi letech s novým albem, které nese symbolický název Stopy.

Album přináší sympatickou kolekci písní, které navzdory tomu, že pocházejí od zdánlivě širokého spektra autorů, plynou ve velmi soudržné a jednolité náladě, čímž vytvořili přesvědčivý a konzistentní tvar alba, které se navíc skvěle poslouchá.

Pilotním singlem alba je křehká skladba zesnulé Zuzany Navarové Žaluzie, která i přes svou smutnou náladu symbolizuje poklidnou náladu této milé desky s písničkářskou atmosférou.

Té napomáha i zástup autorů hudby, z nichž nelze opomenout například P. Milcovou, V. Kučaje nebo P. Jíšovou a nebo textaře Z. Vřešťála nebo J. Nohavicu.

Nové album Marie Rottrové Stopy vychází v polovině listopadu 2009 u vydavatelství Universal Music.


Marie Rottrová: Lákala ju politika

21. října 2009 v 16:03 Rok -2009-
19.10.2009

Chcela ísť do Senátu! Speváčka Marie Rottrová (67) (na snímke) je dáma plná prekvapení. Česká "lady soul" sa istý čas pohrávala s myšlienkou, že by spev vymenila za politiku. Odhovoril ju od toho terajší partner Milan Říha (52 ).

Rottrová má politiku v génoch. Jej otec bol totiž politicky angažovaný človek. "Celá rodina sme sa vždy zaujímali o dianie okolo nás, počúvali sme Slobodnú Európu aj Hlas Ameriky," prezradila speváčka. "Dokonca som chcela v tejto oblasti aktívne pracovať. Lenže to ešte mala politika inú tvár. Verila som, že to bude z mojej strany služba a ľudia to tak aj budú brať. Teraz sa však radšej držím ďalej od toho, otrávilo ma to, čo sa u nás deje," povzdychla si Rottrová.

Dala na radu partnera
Spevácka diva mala jasné predstavy o tom, čo by v politike robila. "Chcela som byť v Senáte. Je to najlepšia inštitúcia u nás. Lenže politika dnes je ring voľný. Môj muž mi povedal: 'Teraz si obľúbená speváčka, potom by si bola neobľúbený politik.' A mal pravdu, " dodala Rottrová, ktorá už túto stredu zaspieva v bratislavskom Istropolise.


Marie Rottrová na Frekvenci 1

20. října 2009 v 18:32 Rok -2009-
2. 10. 2009

Zpěvačka Marie Rottrová v pátečním chatu Frekvence 1 prozradila co ráda a nejčastěji poslouchá, které jídlo patří k jejím favoritům a kde si najdete vše o vystoupeních, koncertech a právě připravované desce, která by se měla objevit na trhu před vánočními svátky.

Odpovědi na dotazy naleznete -ZDE-

Rottrová přiveze do Veselí Řeku lásky i Markétku

19. října 2009 v 17:14 Rok -2009-
19.10.2009

Veselí nad Moravou - Příznivci stále elegantní zpěvačky s nezaměnitelným hlasem, Marie Rottrové, mají jedinečnou šanci.

http://mm.denik.cz/58/42/mrott_denik_clanek_solo.jpg

Lady soul, jak se rodačce z Ostravy říká se představí už tento pátek ve veselském kině Morava. "Během koncertu Rottrová představí nejznámější a nejkrásnější hity jako Lásko voníš deštěm, Déšť, Markétka nebo Řeka lásky," informuje tamní Městské kulturní středisko.

Rottrová spolupracuje s textařskou špičkou v podání Zdeňka Borovce, Jaroslava Wykrenta nebo Jaromíra Nohavici. Přestože zpěvačka nikdy nezískala sošku Zlatého slavíka, patří k české pěvecké špičce. Koncert začíná v devatenáct hodin třicet minut. Vstupné na místě je tři sta korun.


Fikejzová seznámila Rottrovou se ženáčem

9. října 2009 v 18:47 Rok -2009-
8.10.2009

Za seznámením Marie Rottrové s Milanem Říhou stojí textařka Jiřina Fikejzová

Textařka Jiřina Fikejzová (80) prozradila pikantní podrobnosti o tom, jak se díky ní Marie Rottrová (67) poznala se svým milencem Milanem Říhou (51).

Bylo to na prosbu jeho tehdejší ženy, která chtěla manželovi udělat radost. Byl velkým fandou Rottrové a Fikejzová je oba vzala na večeři. Pak už se jí to vymklo z rukou.

Fikejzová v knize Povolání textařka... v důchodu? píše, že první večer ještě paní Říhová žertovala, že celou dobu manželství musela snášet Milanovu platonickou lásku k Rottrové. Na rozloučenou schválila i to, aby paní Marie dala jejímu muži pusu. Tím to ale zdaleka neskončilo.

"Mám problém. Představ si, že mě pan Říha už dvakrát překvapil s kyticí," volala Rottrová Fikejzové s tím, že ji ženatý muž neustále zve na večeře. Textařka jí doporučila, ať jdou raději na oběd, že to bude decentnější. A za pár měsíců už volala paní Říhová. "Říha chodí s Maruškou," oznámila Fikejzové.
Rottrová se s Říhovou se dokonce měla sejít, aby si vše vyjasnily. Nikdy k tomu nedošlo. Říhovi se rozvedli a zatímco je Milan šťastný s Marií i jeho exmanželka si našla novou lásku. A zpěvačce prý už nic nevyčítá.

"Naše manželství už dva roky nestálo za nic a ona zapůsobila jako katalyzátor," uzavřela.


Ostravská tvář Prahy

1. října 2009 v 18:19 Rok -2009-
Zpěvačka Marie Rottrová patří ke stálicím české populární hudby. Vystupuje a natáčí od začátku šedesátých let a díky svému přirozenému projevu a zvláště mimořádnému citu pro výběr kvalitního repertoáru se jí stále daří udržovat se na špičce posluchačského zájmu a přízně. Její písně, jako Markétka, Řeka lásky, Zřejmě letos nikde nejsou kytky, Lásko voníš deštěm, To mám tak ráda či Ten vůz už jel znějí z rádií dodnes a čas jim kupodivu na půvabu mnoho neubral. Rozhlasová stanice Praha si pro svou podzimní propagační kampaň nemohla vybrat důvěryhodnější "tvář" - než tu, která patří Čechy už desítky let tolik oblíbené "Marušce"….
Od září jste mediálním symbolem Českého rozhlasu 2 - Praha. Jaký je váš vztah k rádiu, přesněji k rozhlasu? Jste pravidelnou posluchačkou některé stanice?
Bez rádia si svůj život nedokážu představit. Někdo vstane a pustí si televizi, já si po ránu naladím rozhlas. A poslouchám ho i v autě, pokud zrovna nemám nějaké aktuální cédéčko. Nejčastěji střídám Prahu a Radiožurnál, ale občas poslouchám i jiné stanice - podle toho, na co mám zrovna chuť.

Jaká cédéčka máte momentálně v autě?
To jste mě zaskočil... Různé výběry soulové muziky… A z nových věcí třeba poslední Anastaciu. Taky Buty, starší album Normale.

Rozhlas stál, pokud vím, i na samotném počátku vaší profesionální dráhy, konkrétně šlo o dramaturga ostravského rozhlasového studia Františka Trnku… Jak to tenkrát bylo?
V roce 1960 jsem se zúčastnila soutěže Hledáme nové talenty, dostala jsem se až do finále, kde jsme za doprovodu Orchestru Gustava Broma soutěžily čtyři děvčata. Já skončila sice až čtvrtá, ale František Trnka mě pozval do rozhlasu na natáčení. Tak jsem začala nahrávat první písničky různých ostravských autorů - tím se to všechno pomalu rozjelo. Moje kariéra skutečně začala v ostravském rozhlasovém studiu.

Vyrůstala jste v hudební rodině, vaše matka zpívala v operetě, otec byl varhaník a sbormistr. Byla jste rodiči k hudbě vedena, nebo vám naopak muziku rozmlouvali?
Od hudby mě rodiče samozřejmě neodrazovali, tatínek si naopak přál, abych byla profesionální klavíristkou nebo zpěvačkou vážné, operní hudby. Od pěti do čtrnácti let jsem se učila hrát na klavír, od dětství jsem měla předplatné do opery, znala jsem všechna představení. Ani jedno z tatínkových přání se mu nesplnilo, klavíru jsem nechala a začala zpívat úplně jiný druh muziky, než by si přál. Ale myslím, že zklamaný nebyl, protože jsem se docela brzy prosadila. Nakonec se mnou byl snad spokojený.

Vaše začátky mají posluchači propojené s rockovou kapelou Flamingo, ale vy sama jste už v druhé polovině šedesátých let inklinovala k soulové muzice, což vám později vyneslo i přízvisko Lady Soul, kterému jste dosud věrná. Jak jste si muziku Arethy Franklin a dalších proslulých soulových interpretů objevila?
V ostravské skupině Majestic, kde jsem v šedesátých letech zpívala, se tehdy sešla zvláštní parta lidí, všichni byli nadšenci pro soul. Tenkrát byla taková muzika naprostá nedostupná. Občas sice někdo dostal soulovou desku, ale jinak jsme všechno stahovali z Radia Luxembourg na magneťák. A ty písničky jsme pak interpretovali, všechno v angličtině. Měli jsme v kapele kamaráda, který uměl dobře anglicky, ten měl na starosti přepis textů. Takže u zrodu mé lásky k soulu byla ta skupina nadšenců v Majestiku.

V časech Flaminga jste se za mikrofonem střídala s Hanou Zagorovou a Petrem Němcem. Měli jste být ostravskou odpovědí na Golden Kids?
Ne, my jsme na Golden Kids vůbec nemysleli, neměli jsme ani žádné společné písničky - jako Marta, Helena a Vašek Neckář. Ve Flamingu jsme se s Hankou Zagorovou vlastně vystřídali, ona v kapele končila a já začínala. A ve třech jsme zpívali jen jednou, na 2. Beatovém festivalu v Lucerně na konci roku 1968, tedy na sklonku Hančina účinkování ve Flamingu. Ale to byla spíš shoda okolností.

Na rozdíl od Hany Zagorové jste dlouho zůstávala věrná rodné Ostravě, přičemž nepochybuji o tom, že nabídek na "přestup" do hlavního města jste měla dost a dost. Proč jste jich nevyužila a zůstávala v Ostravě?
Protože jsem měla skvělou kapelu Flamingo, později přejmenovanou na Plameňáky, kterou mi spousta kolegů z Prahy záviděla. Také zázemí v ostravském rádiu bylo skvělé. Většina muzikantů z Flaminga byla zároveň členy ostravského rozhlasového orchestru, takže jsem měla v rádiu zelenou a točila neustále nové písničky. Začátkem osmdesátých let mi navíc v ostravské televizi nabídli vlastní pořad Divadélko pod věží - další příležitost. Neměla jsem tedy vůbec důvod z Ostravy odcházet.

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas - na stáncích od 29. září.