Marie Rottrová: Znovu zamilovaná

5. září 2009 v 16:41 |  Rok -2008-
13. 2. 2008

Prožívám romantický vztah, jen mě občas napadne, jestli neprožívám totéž, co zpívám v jedné své písničce: Měli jsme se potkat dřív, zdá se mi...
Prožívám romantický vztah, jen mě občas napadne, jestli neprožívám totéž, co zpívám v jedné své písničce: Měli jsme se potkat dřív, zdá se mi...


Marii Rottrové (66) se podařilo to, co jen málokteré mediální hvězdě. Obestřít své soukromí rouškou tajemství...

Jediné, co vám můžu říct, je, že jsem s ním šťastná. A že už jsem nedoufala, že takového muže ještě potkám. To je všechno, nezlobte se. Svého soukromí si cením­." To je nejčastější odpověď, kterou dosta­ne každý, kdo se stále šarmantní zpěvačky zeptá na součas­ný vztah a nepatří do okruhu nejbližších osob. Jenže štěstí se dlouho tajit nedá.
Marie Rottrová se svým přítelem bydlí v nově zrekonstruovaném domku v Kolovratech na Říčan­sku a stěží mohla doufat, že novináři neza­pátrají po jménu 'neznámého'. Už před několika měsíci vyšlo najevo, že sympa­tickým elegánem, který nakonec vystou­pil z 'ilegality' a začal se objevovat po jejím­ boku (poprvé přišel oficiálně loni koncem­ léta na koncert na Karlštejně), je o šestnáct let mladší pražský podnikatel v zahradnických potřebách Milan Říha.
V době, kdy se seznámili, byl ještě žena­tý, nyní už je pro stále půvabnou dámu se sametovým hlasem volný­. "Prožívám romantický vztah," přiznala Marie Rottrová v rozhovoru pro jeden­ ženský týdeník. "Ano, je kvůli komu měnit zažité zvyky z doby, kdy jsem byla sama. Jen mě občas napadne, jestli neprožívám totéž, co zpívám v jedné své docela známé písničce: 'Měli jsme se potkat dřív, zdá se mi, mohli jsme se vznášet výš nad zemí.' O tu lásku se trochu bojím, protože je krásná."

Romantika ve dvou

Období, kdy žila zpěvačka sama, trvalo přes deset let. Před třinácti lety se rozvedla se svým druhým­­ manželem Geor­gem Burger­steinem a už už to vypa­dalo, že z vlast­ního rozhodnutí žádného chlapa přes práh domu nepustí. Až Milan Říha všechno změnil­ a po několika měsících známosti se nastěhoval, vztah už trvá dva roky.
Dvojice spolu vyráží na romantické večeře a víkendy tráví na chalupě ve Vilé­mově. Přítel se ke zpěvač­ce chová nesmírně mile a galantně. "K posled­ním narozeninám jsem dostala cédéčko s mým oblíbencem Joe Cockerem, krásný hrnek a velkou kytici růží," nechala se Marie Rottrová slyšet. "Růže miluji a dostávám je opravdu často."
Tak vida. Jistě si teď nenotuje v koupelně svůj hit: "Zřejmě letos nikde nejsou kytky…" Možná bude i svatba. O tom sice ze zpěvačky nedostanete ani slovo, ale ohrazuje se proti článku, který vyšel na podzim. "Dali tam titulek, že se už nikdy nechci vdávat. Tak jsem to určitě neřekla. Nesná­ším, když novináři takhle překrucují, jen aby prodali o pár výtisků víc."

Ošidila děti?

Poprvé se Marie Rottrová, rodačka z Ostravy-Hrušova (13. listopadu 1941), vdávala sotva dvacetiletá za muzikanta Vlastimila Kučaje. Má s ním již dospělá dvojčata, syny. Vítek žije v Praze, Martin v kanadském Torontu. Oba už byli na světě, když se počátkem šedesátých let začala Mariina kariéra rozjíždět. Odstar­tovala čtvrtým mís­tem v os­travské soutěži hledající mladé talenty. Sou­těžící doprovázel slavný orchestr Gustava Broma a kapelník si výrazného talentu Marie Rottrové hned všiml.
Přišla pozvánka do České televize a nahrávka vůbec první písnič­ky Rozmarné stvoření. Z úřednice ve spořitelně, kam nastoupila po maturitě na gymnáziu, se rázem stala zpěvačka. "Měla jsem výborné zázemí," zavzpomínala v jednom z rozhovorů. "Pomáhala mi mamin­ka i tchyně, manžel byl muzikant, kterého rozhodně nepohoršovalo, že jsem se dala na zpívání a nestojím třeba víc u plotny. Jenže po rozvodu se situace notně zkomplikovala.
To jsem si pak musela život z prak­tických důvodů přeorganizovat, protože tehdy jsem mívala třeba i dvacet vystoupení do roka. Oba synové bydleli s mojí maminkou, já jsem vydělávala peníze a jezdila tam vlastně tak trochu na návštěvu. Později mě dost mrzelo, že jsem pro ně neměla víc času. Ale při tom provozu se to prostě nedalo jinak zvládnout. Nakonec jsem pochopila, že pokud chceme být všichni víc spolu, musím­ postavit dům, a to jsem taky udělala."

Smrt milovaného muže

Přestěhování z Ostravska blíž ku Praze však předcházela zřejmě nejtragičtější událost­ v životě Marie Rottrové. Na rakovinu v pouhých sedmatřiceti letech zemřel muž, kterého velmi milovala - Richard Koval­čík.
Byl to výborný muzikant a kolega ze skupiny Flamingo (jeden čas také Plame­ňáci), se kterou zpěvačka během­ kariéry spolupracuje nejčastěji. "Odstěhovala jsem se až později.
Pár let jsem ještě zůstala, cítila jsem, že známé prostředí mi dodává sílu. Jiřina Fikejzová mi pro něj jako rozloučení napsala písničku To mám tak ráda. Dodnes ji zpívám, tehdy to byla přímo terapie."

Žila také v Německu

Když smutek přebolel, Marie Rottrová se podruhé vdala. V rozhlasovém interview na toto téma poznamenala: "V roce 1988 jsem se provdala za českého emigranta, který žil v Německu, a odstěhovala jsem se na dva roky do Stuttgartu, kde jsem žila jako­ žena v domácnosti." Po revoluci se manželé vrátili do Čech.
"Muž prodával hudební nástroje a otevřel si obchod v Praze. Já jsem tehdy moc nezpí­vala, bylo takové zvláštní období. Všichni spíš podnikali." Pak se ale Marie Rottrová rozhodla pro návrat na hudební scénu a ten se jí podařil. Jen si po rozvodu myslela, že velkou lásku už asi nepotká. Mýlila se...

Co možná nevíte

Tatínek byl varhaník, maminka zpěvačka. "Vyrostla jsem na vážné hudbě," říká. V patnácti ji nepřijali na konzervatoř. "Nebyla jsem dostatečně zralá, tak jsem nastoupila na gymnázium, kde se utvořila tak báječná parta, že se mi později nechtělo nic měnit. Zpívala jsem alespoň ve školní kapele."
Několik let pracovala jako úřednice ve spořitelně. Po nazpívání duetu Klíč ke štěstí se republikou rozneslo, že chodí s hercem Jiřím Bartoškou. Nebyla to pravda. "Dokonce jsme si celé roky vykali. Nedovedu si představit, co by se dělo, kdyby tehdy existoval bulvár." Intenzivně se zajímá o politiku, zvažovala dokonce kandidaturu do senátu.
Je babičkou dvou vnuků - Bruna a Maxe. Marie skvěle vaří a každou neděli zve rodinu na oběd o ně­kolika chodech. Peče vyhlášené ovocné koláče. Na koncertech se líčí a češe sama. Její televizní pořad Divadélko pod věží měl celkem 26 dílů. Texty jí nejčastěji psali Jaroslav Wykrent a Jiřina Fikejzová.

Vnuci od syna Víta, Max a Bruno, odmalička říkali babičce Maruško.

Milan Říha přinesl Marii opět do života lásku...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.