Jak málo někdy zmůže čas

5. září 2009 v 19:51 |  Rok -2009-
09.02.2009

Marie Rottrová patří u nás k vzácnému druhu zpěvaček s nezaměnitelným hlasem a vyrovnaným repertoárem. Je proto škoda, že se v rádiích objevuje jen těch pár nejznámějších písniček. Přitom právě DVD "Tisíc tváří lásky" dokazuje, jak zajímavý výběr její diskografie skýtá. A nejen to...


Marie Rottrová - Tisíc tváří lásky
Vydáno: 24.10.2008
Celkový čas: 147 minut
Skladby: Vinohrady, Vinohrady, The House That Jack Built, Kůň bílý, Řeka lásky, Blues řetězů, Co mám, to dám, Lásko..., Perpetuum Mobile, On má, Tisíc tváří lásky, Ranní loučení, Markétka, To mám tak ráda, Muži jsou stejní, Ten vůz už jel, Když jsem šel z Hradišťa, Lásko, voníš deštěm, Muž číslo 1, Kdo má rád, Co je mezi námi lásko, Zřejmě letos nikde nejsou kytky, Chci tě, Tak tohle je láska, S tím bláznem si nic nezačínej, Vzpomínky mi zůstanou, Jizva na dlani, Tak to jest, To má čas; Bonus: Marie Rottrová - hvězdy Moravy

Vydat v Česku obrazový profil pěvecké dráhy umělce působícího na scéně čtyři desítky let není zrovna jednoduchá záležitost. Klasické samostatné videoklipy se příliš netočily. Vždy byly spíše součástí většího celku, ať už se jednalo o pořady hudební nebo zábavné. Také v tomto případě je dvacet osm obrazových záznamů poskládáno z výseků podobných pořadů. Marie Rottrová však měla štěstí, že kolem ní bylo vždy televizně živo, a tak bylo z čeho vybírat. Proto je možné tento disk brát také jako exkurzi do historie ztvárnění hudebního žánru v Československé televizi.

Z tohoto pohledu ovšem "Tisíc tváří lásky" příliš nápaditě nevyznívá. Marie Rottrová na obrazovém záznamu postává nebo se prochází tu v interiéru, tu v exteriéru vždy doprovázena věrnou družkou kamerou statickou. Neočekával jsem sice žádné divočiny, ale hodina a půl poslanecké choreografie se na jeden zátah zvládá opravdu těžko. Potom i ta nejmenší změna má dar působit na oči blahodárně.

"Blues řetězů", u kterého se budete bát analyzovat souvztažnost obrazu s textem. Barevně skotačivé "Perpetuum mobile" a na svou dobu alespoň lehce s obrazem experimentující "Tisíc tváří lásky". Výborný nápad také použil režisér Ján Roháč u songu "On má", když nechal zpěvačku snímat přes rozličné skleněné tovary. A z jako jiného světa pak působí téměř kameramanské cvičení dokreslující náladu nahrávky "Lásko, voníš deštěm".

Pokud zklame obrazový doprovod, měl by vše zachránit hudební podkres. Stalo se. Pokud znáte Marii Rottrovou pouze z pro ni hitových osmdesátek, její začátky vás překvapí. A nejspíš, stejně jako já, zjistíte, že tu máme dobře utajenou zbraň hromadného ničení jako českou odpověď na celosvětové nu-soulové šílenství. Zapomeňte na andělskou Kerndlovou!

Skladba "The House That Jack Built" je sice díky technické kvalitě původního koncertního záznamu z roku 1969 přítomna jenom v krátké stopáži, ale i tak se jedná o dokonalé černobílé retro včetně úvodního slova moderátora. Letopočet vzniku najednou nehraje roli (vzpomeňte třeba na video k "History Repeating" od Propellerheads). A pak jsou tu už zmíněné převzaté kousky: "Blues řetězů", "Perpetuum mobile" nebo "On má". Ty mají díky hlasovému výrazu Marie Rottrové stále obrovskou sílu a možná by stačil jen drobný posun v aranžích, aby setřásly současné pseudohvězdy z rozhlasových playlistů. Ostatně i v bonusovém dokumentu v souvislosti s festivalovým vystoupením Marie Rottrové zazní, že bychom své české retro měli mít. A comeback Dalibora Jandy to rozhodně není.

DVD Tisíc tváří lásky dostatečně využívá nabídnutou stopáž, když vedle bez mála tří desítek songů, obsahuje také profilový dokument o Marii Rottrové. Informační hutnost však nemusí být vše. Nevzhledně odfušované menu a chybějící popisky u písniček (musíte si vystačit s bookletem), které jsou navíc řazeny podle záhadného klíče, výsledný dojem srážejí dolů. Je například škoda, že jednotlivé položky neuvádí sama zpěvačka nebo do nich nevstupuje přidanou audio stopou s komentářem. Supraphon tak sice vydal další ze svých záslužných počinů, ale dobrý úmysl opět zvítězil nad dobrým produktem. I přesto si obrazový průvodce po dosavadní hudební kariéře Marie Rottrové vaši pozornost zaslouží. Neboť výjimečných zpěvaček naše historie populární hudby zase tolik nezná, abychom tu nejpozoruhodnější z nich mohli vynechat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.